Plugins - - en to it translation catalogue (1282 entries)

en: Request Support
it: Richiedi supporto

en: Are you sure, that you want to delete all entries from the reporting?
it: Sicuro di voler eliminare tutte le voci dalla reportistica?

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: Manage Account
it: Gestisci l'account

en: You reached the maximum of generated words for your plan.
it: Hai raggiunto il numero massimo di parole generate per il tuo piano.

en: Upgrade Blog2Social
it: Aggiorna Blog2Social

en: Find the perfect plan to suit your needs.
it: Trova il piano perfetto per le tue esigenze.

en: Delete all entries from the reporting
it: Elimin tutte le voci dalla reportistica

en: To obtain your App-Id and Sercet, please refer to the following <a href="%s">guide</a>.
it: Per ottenere l'App-Id e il Secret, consulta la seguente <a href="%s">guida</a>.

en: To obtain your App Key and Sercet, please refer to the following <a href="%s">guide</a>.
it: Per ottenere l'App Key e il Secret, consulta la seguente <a href="%s">guida</a>.

en: Please enter a text that you want to re-generate.
it: Inserisci il testo che si desidera rigenerare.

en: An error has occurred. Please re-authorize and try again.
it: Si è verificato un errore. Riautorizza e riprova.

en: Upgrade your plan
it: Aggiorna il tuo piano

en: Customizable templates for optimized social media presentation
it: Template personalizzabili per una presentazione ottimizzata dei social media

en: Edit draft
it: Modifica la bozza

en: Expand Your Social Media Universe with HumHub!
it: Espandi il tuo universo dei social media con HumHub!

en: Space
it: Spazio

en: Load draft
it: Carica la bozza

en: You've reached your daily posting limit!
it: Hai raggiunto il limite di pubblicazione giornaliero!

en: To increase your limit and enjoy more features, consider upgrading.
it: Per aumentare il tuo limite e usufruire di più funzionalità, considera l'aggiornamento.

en: Your app was updated successfully.
it: La tua app è stata aggiornata con successo.

en: Your app was saved successfully.
it: La tua app è stata salvata correttamente.

en: Successfully shared!
it: Condivisione riuscita!

en: Ready to Share? Choose your preferred settings and hit the 'Share' button to distribute your post across your networks.
it: Pronti a condividere? Scegliete le impostazioni che preferite e premete il pulsante "Condividi" per distribuire il post sulle vostre reti.

en: Select a post from the list to begin sharing it across your connected networks.
it: Selezionate un articolo dall'elenco per iniziare a condividerlo sulle reti collegate.

en: Buy Premium
it: Acquista Premium

en: Try Premium
it: Prova Premium

en: Try Blog2Social Premium with many more great features and increase your visibility and reach on social media.
it: Prova Blog2Social Premium con molte altre fantastiche funzioni e aumenta la tua visibilità e la tua portata sui social media.

en: Share Video Files
it: Condividi i file video

en: Try Blog2Social Premium with more awesome features for scheduling and sharing 30-days for free.
it: Prova gratuitamente per 30 giorni Blog2Social Premium con altre fantastiche funzioni di schedulazione e condivisione.

en: Thank you for choosing Blog2Social - all-in-one social media management Wordpress tool.
it: Grazie per aver scelto Blog2Social - strumento WordPress di gestione dei social media tutto in uno.

en: Welcome to Blog2Social
it: Benvenuti in Blog2Social

en: Go to the next step
it: Vai alla fase successiva

en: Connect your first network with Blog2Social and start sharing your content.
it: Collega la tua prima rete con Blog2Social e inizia a condividere i tuoi contenuti.

en: Blog2Social Tour
it: Tour Blog2Social

en: VALUE BLOG2SOCIAL
it: VALUTA BLOG2SOCIAL

en: Share as Story
it: Condividi come storia

en: Notice for Share as Reel
it: Avviso per condivisione come Reel

en: Try Blog2Social Premium
it: Prova Blog2Social Premium

en: Connect your social media with Blog2Social
it: Collega i tuoi social media con Blog2Social

en: Choose a post
it: Scegli un post

en: Exit Tour & go to Dashboard
it: Esci dal Tour e vai alla Bacheca

en: Insert a tweet divider to start a new thread in the post.
it: Inserire un divisore di tweet per iniziare una nuova discussione nel post.

en: Share your first post
it: Condividi il tuo primo post

en: Connect
it: Connetti

en: You have 0GB <br>of 0GB left
it: Sono rimasti 0GB <br>di 0GB

en: Upgrade to Blog2Social Pro or Business today and give your social media posts the URL they deserve!
it: Passa oggi stesso a Blog2Social Pro o Business e dai ai tuoi post sui social media l'URL che meritano!

en: Be sure to check your custom permalink structure before you set up your social media posts. Maintain link consistency, even when making edits to the post. to prevent damaged links and to ensure your readers end up where they're supposed to be.
it: Assicurati di controllare la struttura dei permalink personalizzati prima di impostare i post sui social media. Mantieni la coerenza dei link, anche quando modifichi il post, per evitare che i link siano danneggiati e per garantire che i tuoi lettori finiscano dove dovrebbero essere.

en: purchase additional apps
it: acquista app aggiuntive

en: Using Custom Permalinks for Scheduled Posts
it: Utilizzo dei permalink personalizzati per i post programmati

en: Permalinks for scheduled posts
it: Permalink per articoli programmati

en: Tip: To define threaded posts as the default setting for your tweets, activate this function in your post templates for Twitter.
it: Suggerimento: per definire articoli collegati come impostazione predefinita per i propri tweet, attiva questa funzione nei modelli di articoli per Twitter.

en: This feature lets you use personalized permalinks when scheduling social media posts for unpublished WordPress articles, replacing the default WordPress-generated link (e.g., "yourwebsite.com/?p=123"). Be sure to review the explanation before activating this option.
it: Questa funzione consente di utilizzare permalink personalizzati quando si pianificano post sui social media per articoli WordPress non pubblicati, sostituendo il link predefinito generato da WordPress (ad esempio, "yourwebsite.com/?p=123"). Prima di attivare l'opzione, leggere attentamente le spiegazioni.

en: Use custom permalinks for scheduled posts
it: Usa permalink personalizzati per articoli programmati

en: You are sure you want to delete entries from the scheduling?
it: Sei sicuro di voler eliminare le voci dalla pianificazione?

en: WARNING: Deleting this app data will also delete all authorisations and scheduled social media posts associated with this app.
it: AVVERTENZA: l'eliminazione dei dati di questa app comporta anche l'eliminazione di tutte le autorizzazioni e degli articoli programmati sui social media associati a questa app.

en: API App Name
it: Nome dell'applicazione API

en: Please fill all required fields
it: Compila tutti i campi richiesti

en: Your app could not be saved. Please try again.
it: Non è stato possibile salvare i dati dell'applicazione. Riprovare.

en: Enter title (optional)
it: Inserire il titolo (facoltativo)

en: Apply the Re-Poster settings to repost the content within 48 hours. Select the time window for repeated posting, either once on Day 1 or Day 2 after publishing, or once on each of the two days.
it: Applicare le impostazioni di ripetizione della pubblicazione per ripubblicare il contenuto entro 48 ore. Selezionare la finestra temporale per la pubblicazione ripetuta, una volta il primo o il secondo giorno dopo la pubblicazione, oppure una volta in ciascuno dei due giorni.

en: Your network app does not have permission for this action. Please check your network app settings in your network developer portal.
it: La tua applicazione di rete non ha l'autorizzazione per questa azione. Controlla le impostazioni dell'app di rete nel tuo portale di network developer.

en: An issue with your API App has been detected. Please check the settings for your API App on your developer account of the respective social platform.
it: È stato rilevato un problema con l'applicazione API. Si prega di controllare le impostazioni dell'app API sul proprio account di sviluppatore della rispettiva piattaforma sociale.

en: Manage API Apps
it: Gestire le applicazioni API

en: Apply post templates for imported posts. (You can find more information on this <a href="%s">here</a>.)
it: Applicare i modelli di articoli per gli articoli importati. ( È possibile trovare maggiori informazioni su ciò <a href="%s">qui</a>).

en: Day 1 and 2
it: Giorno 1 e 2

en: Day 2
it: Giorno 2

en: Day 1
it: Giorno 1

en: Repost
it: Ripubblicare

en: Delete app data
it: Eliminare i dati dell'app

en: Edit app data
it: Modificare i dati dell'app

en: This is your saved draft from %s
it: Questa è la tua bozza salvata da %s

en: Your authorization has expired. Please reconnect your account in the Blog2Social network settings. <a target="_blank" href="%s">Guide</a>.
it: La tua autorizzazione è scaduta. Ricollega il tuo account nelle impostazioni della rete Blog2Social. <a target="_blank" href="%s">Guida</a>.

en: Tags
it: Tag

en: Metrics Summary
it: Riepilogo delle metriche

en: Not yet shared on social media
it: Non ancora condiviso sui social media

en: Add App
it: Aggiungi App

en: Your post could not be posted, because your image can not be processed by the network. <a target="_blank" href="%s">Guide</a>.
it: Il tuo post non è stato pubblicato perché la tua immagine non può essere elaborata dalla rete. <a target="_blank" href="%s">Guida</a>.

en: Your post could not be posted, because your image is not available or the image source does not allow to publish. <a target="_blank" href="%s">Guide</a>.
it: Il tuo post non è stato pubblicato perché la tua immagine non è disponibile o la fonte dell'immagine non consente la pubblicazione. <a target="_blank" href="%s">Guida</a>.

en: API Key
it: Chiave API

en: 12 months
it: 12 mesi

en: 6 months
it: 6 mesi

en: 3 months
it: 3 mesi

en: 1 month
it: 1 mese

en: Posts could not be deleted.
it: Gli articoli non possono essere eliminati.

en: Create your own custom social media post templates
it: Crea i tuoi template personalizzati per gli articoli sui social media

en: Mass delete posts
it: Elimina in massa i post

en: Deleted %s posts
it: Cancellati %s post

en: No posts found
it: Nessun post trovato

en: Your session has expired. Please try again.
it: La sessione è scaduta. Riprova ancora.

en: Your video resolution is too low. The minimum resolution for this network is %s x %s (%sp).
it: La risoluzione del tuo video è troppo bassa. La risoluzione minima per questa rete è %s x %s (%sp).

en: Your video frame rate is too low. The minimum frame rate is %s.
it: La frequenza dei fotogrammi video è troppo bassa. Il frame rate minimo è %s.

en: The video was scheduled by %s.
it: Il video è stato programmato da %s.

en: Share as Reel
it: Condividi come Reel

en: Your video exceeds the maximum length. The maximum video length for this network is %s seconds. Please select a shorter video.
it: Il video supera la lunghezza massima. La lunghezza massima del video per questa rete è di %s secondi. Seleziona un video più breve.

en: Video Post
it: Video post

en: The video upload failed. Please check your video file!
it: L'upload del video non è riuscito. Controlla il tuo video!

en: Upload 1 video of up to 250 MB per day
it: Carica 1 video fino a 250 MB al giorno

en: ADDON
it: Add-on

en: FREE
it: GRATUITO

en: Upload a video or select a video from your media library to share to your networks.
it: Carica un video o selezionane uno dalla vostra libreria dei media per condividerlo con i vostri network.

en: Data Volume
it: Volume dei dati

en: You have reached the limit of your free video trial period
it: È stato raggiunto il limite del periodo di prova gratuito per i video.

en: Your trial has already been activated.
it: Il tuo periodo di prova è stato già attivato!

en: An unknown error has occurred.  Please try again or contact our support.
it: Si è verificato un errore sconosciuto. Riprova o contatta l'assistenza.

en: Please upload your video in a supported format!
it: Carica il tuo video in un formato supportato!

en: Your video file could not be uploaded. Please check your video!
it: Non è stato possibile caricare il file video. Controlla il tuo video!

en: Your video file has successfully been added to the media library!
it: Il file video è stato aggiunto con successo alla libreria dei media!

en: You can always upgrade your current data volume.
it: È sempre possibile aggiornare il volume di dati attuale.

en: Drop your video file here or click to select it from your device.
it: Lascia qui il tuo file video o fai clic per selezionarlo dal tuo dispositivo.

en: Top-up your current data volume now!
it: Ricarica il tuo attuale volume di dati ora!

en: You used the Video-Addon
it: Hai usato il Video-Addon

en: Your free trial for the Video-Addon is valid until
it: La tua prova gratuita per il Video-Addon è valida fino a

en: You still have<br><b>%s</b><br>of %s left
it: Ti rimane ancora<br><b>%s</b><br>di %s

en: Get your Premium license and Video-Addon now!
it: Ottieni subito la tua licenza Premium e il Video-Addon!

en: Get the Video-Addon now!
it: Ottieni subito il Video-Addon!

en: Thank you for joining the trial period of the new Blog2Social Video-Addon.
it: Grazie per aver aderito al periodo di prova del nuovo Video-Addon di Blog2Social.

en: Activate your free video-trial now
it: Attiva subito la tua video-prova gratuita

en: Start your 30-day free Premium trial with Video-Addon
it: Inizia la tua prova Premium gratuita di 30 giorni con Video-Addon

en: Upload and share up to 2,5 GB of video content during your 30 days trial period
it: Carica e condividi fino a 2,5 GB di contenuti video durante il periodo di prova di 30 giorni.

en: Publish and share your video files on: YouTube, TikTok, Vimeo, Instagram, Pinterest, Facebook, and Twitter
it: Pubblica e condividi i tuoi file video su: YouTube, TikTok, Vimeo, Instagram, Pinterest, Facebook e Twitter

en: What's included in the video-post trial?
it: Cosa comprende la prova video-post?

en: Publish and share your videos on video platforms and social media networks with Blog2Social!
it: Pubblica e condividi i tuoi video sulle piattaforme video e sui social media network con Blog2Social!

en: Try the new video post function for free now (limited time only)
it: Prova subito la nuova funzione di pubblicazione dei video (solo per un periodo limitato)

en: Insert a video link to share on social media, e.g. from Youtube or Vimeo.
it: Inserire un link video da condividere sui social media, ad esempio da Youtube o Vimeo.

en: Add a video link, upload a video or select a video from your media library to share it on your social media accounts.
it: Aggiungi un link video, carica un video o seleziona un video dalla tua libreria multimediale per condividerlo sui tuoi account di social media.

en: Image could not save in your library. Please make sure that you have enough permissions to save the image.
it: Non è stato possibile salvare l'immagine nella tua libreria. Assicurarsi di avere i permessi sufficienti per salvare l'immagine.

en: Edit image for
it: Modifica l'immagine per

en: Share new video post
it: Condividi un nuovo post video

en: video properties not supported
it: proprietà video non supportate

en: Video Accounts
it: Video Account

en: Uploaded by %s on %s
it: Caricato da %s su %s

en: Type
it: Tipo

en: Video Sharing
it: Condivisione video

en: Schedule your social media posts with pre-defined best-times or at your own time settings for auto-scheduling.
it: Pianifica i tuoi post sui social media con orari predefiniti o con le tue impostazioni di orario per la programmazione automatica.

en: Automatically share posts at the time of publishing or at any scheduled time.
it: Condividi automaticamente i post al momento della pubblicazione o in qualsiasi momento programmato.

en: Activate, please wait...
it: Attivazione in corso...

en: Share Videos
it: Condividi i video

en: Your video has been posted to TikTok and is now available to be released in the Tiktok mobile app.
it: Il tuo video è stato pubblicato su TikTok e adesso è disponibile per essere rilasciato nell'app mobile di Tiktok.

en: Private
it: Privato

en: Public
it: Pubblico

en: Unlisted
it: Non in elenco

en: Your video is uploading.
it: Il tuo video è in caricamento.

en: cut & rotate image
it: ritaglia & ruota l'immagine

en: Click here to unlock the new video feature
it: Fai clic qui per sbloccare la nuova funzione video

en: Start your free 30-days-trial of Blog2Social Premium & Video-Addon (no payment information needed)
it: Inizia la tua prova gratuita di 30 giorni di Blog2Social Premium & Video-Addon (non sono necessarie informazioni di pagamento)

en: Auto-post, auto-schedule, automatically re-share, create your own post-templates, and manage and share all your website posts and other content from text, links, images, or videos across all your social media accounts.
it: Auto-post, auto-pianificazione, ri-condivisione automatica, creazione dei modelli di post personalizzati, gestione e condivisione di tutti i post del tuo sito web e di altri contenuti (testo, link, immagini o video) su tutti i tuoi account di social media.

en: And get access to all Premium Version features:
it: E ottieni l'accesso a tutte le funzioni della versione Premium:

en: Publish and share your video files across all selected social accounts
it: Pubblica e condividi i tuoi file video su tutti gli account social selezionati

en: Optionally, edit and add your video title and description for each platform individually
it: È possibile modificare e aggiungere il titolo e la descrizione del tuo video per ogni singola piattaforma individualmente.

en: Blog2Social automatically turns the metadata from your media gallery into a video title and description
it: Blog2Social trasforma automaticamente i metadati della galleria multimediale in titolo e descrizione del video.

en: Publish and share your videos from your media gallery on video platforms and social networks
it: Pubblica e condividi i tuoi video dalla tua galleria multimediale su piattaforme video e social network.

en: Try the Blog2Social Video-Addon:
it: Prova il Video-Addon di Blog2Social:

en: Video Networks
it: Video Network

en: Google Business Profile
it: Profilo Google Business

en: Your addon data volume has exceeded. You can order a new data volume for your license.
it: Il volume di dati del tuo addon è stato superato. Puoi ordinare un nuovo volume di dati per la tua licenza.

en: Please upload your video in a supported format.
it: Carica il tuo video in un formato supportato!

en: Your video file is too big. Please choose a smaller video file.
it: Il file video è troppo grande. Scegliere un file video più piccolo.

en: Your video is too long or too short. Please try a different length.
it: Il tuo video è troppo lungo o troppo corto. Prova a scegliere una lunghezza diversa.

en: The video upload failed. Please try again.
it: Il caricamento del video non è riuscito. Riprova.

en: Your video could not be posted, because it is not available or the source does not allow publishing.
it: Non è stato possibile pubblicare il video perché non è disponibile o la fonte non consente la pubblicazione.

en: Your video could not be uploaded. Please check your video file for errors and try again! (Error Code: V004)
it: Non è stato possibile caricare il video. Controlla che il tuo file video non contenga errori e riprova! (Codice errore: V004)

en: Your video could not be posted. Please try again! (Error Code: V003)
it: Non è stato possibile pubblicare il video. Riprova! (Codice errore: V003)

en: uploaded by %s
it: caricato da %s

en: Status Privacy
it: Stato Privacy

en: Please note that video uploads need to be approved in the TikTok app.
it: Si noti che i video caricati devono essere approvati nell'app TikTok.

en: You can ensure this by signing into YouTube and opening Video Manager > Partner Settings. Check if your account is verified
it: È possibile accertarsene accedendo a YouTube e aprendo Gestione video > Impostazioni partner. Controlla se il tuo account è verificato

en: Please note that for adding clickable links and hashtags to your YouTube video descriptions you need to have a verified account.
it: Si noti che per aggiungere link cliccabili e hashtag alle descrizioni dei video di YouTube è necessario disporre di un account verificato.

en: Length
it: Durata

en: Size
it: Dimensione

en: latest upload by %s on %s
it: ultimo caricamento da %s su %s

en: shared video posts
it: video post condivisi

en: Share on video networks
it: Condividi su reti video

en: uploaded by %s on %s
it: caricato da %s su %s

en: Upload your first video file now and share on your video networks
it: Carica subito il tuo primo file video e condividilo sulle tue reti video

en: You need admin rights to use the Social Meta Data. Please contact your administrator.
it: Per utilizzare i meta-dati social è necessario disporre dei diritti di amministratore. Contatta il tuo amministratore.

en: You will find a checklist for setting Open Graph tags in the <a href="%s" target="_blank">Open Graph Tag guide</a>.
it: Una lista di controllo per l'impostazione dei tag Open Graph è disponibile nella <a href="%s" target="_blank">Guida ai tag Open Graph</a>.

en: Please make sure that you only use one plugin for setting meta tags so that the networks can display the link preview of your post correctly.
it: Assicuratevi di utilizzare un solo plugin per l'impostazione dei meta tag, in modo che le reti possano visualizzare correttamente l'anteprima del link del vostro post.

en: How to use plugin settings for meta tags
it: Come utilizzare le impostazioni del plugin per i meta tag

en: Your changes will not affect your previously shared social media posts if you have manually disabled the meta tag options in your <a target="_blank" href="%s">Blog2Social settings</a>.
it: Le modifiche non influiranno sui post condivisi in precedenza sui social media se avete disattivato manualmente le opzioni dei meta tag nelle impostazioni di <a target="_blank" href="%s">Blog2Social</a>.

en: For more information on how to set meta tags correctly, you can take a look into the <a target="_blank" href="%s">Twitter Card guide</a>.
it: Per ulteriori informazioni su come impostare correttamente i meta tag, potete consultare la <a target="_blank" href="%s">Guida alle Twitter Card</a>.

en: If you use other plugins for setting Twitter Cards, such as Yoast SEO, the tags you customized with Blog2Social will be overwritten by the other plugins. To allow Blog2Social to apply your changes, please make sure you have <a target="_blank" href="%s">activated Twitter Card settings for Blog2Social only</a> and disable all Twitter Card settings in your other  plugins.
it: Se utilizzi altri plugin per impostare le Twitter Card, come Yoast SEO, i tag che hai personalizzato con Blog2Social verranno sovrascritti dagli altri plugin. Per consentire a Blog2Social di applicare le tue modifiche, assicurati di aver <a target="_blank" href="%s">attivato le impostazioni della Twitter Card solo per Blog2Social</a> e di aver disattivato tutte le impostazioni della Twitter Card negli altri plug-in.

en: Blog2Social automatically writes this information into the Twitter Card tags as the image, title and description of your WordPress post.
it: Blog2Social scrive automaticamente queste informazioni nei tag Twitter Card come immagine, titolo e descrizione del post di WordPress.

en: The Twitter Cards define the look of your preview of your link post on Twitter. By editing the Twitter Card tags you can change the following parameters to change the look:
it: Le Twitter Card definiscono l'aspetto dell'anteprima del vostro post su Twitter. Modificando i tag delle Twitter Card è possibile modificare i seguenti parametri per cambiare l'aspetto:

en: What are Twitter Cards?
it: Cosa sono le Twitter Card?

en: For more information on how to set meta tags correctly, you can take a look into the <a target="_blank" href="%s">meta tag checklist</a>.
it: Per ulteriori informazioni su come impostare correttamente i meta tag, potete consultare la <a target="_blank" href="%s">lista di controllo dei meta tag</a>.

en: Your changes will not be applied to your previously shared social media posts if you have manually disabled the meta tag options in your <a target="_blank" href="%s">Blog2Social settings</a>.
it: Le modifiche non verranno applicate ai post condivisi in precedenza sui social media se sono state disattivate manualmente le opzioni dei meta tag nelle impostazioni di <a target="_blank" href="%s">Blog2Social</a>.

en: If this post has been previously shared or scheduled, your current changes will also affect the appearance of previously shared or scheduled posts, as the networks will always pull the latest information from the open graph meta tags and automatically update any existing posts.
it: Se questo post è stato condiviso o programmato in precedenza, le modifiche attuali influenzeranno anche l'aspetto dei post condivisi o programmati in precedenza, poiché le reti estrarranno sempre le informazioni più recenti dai meta tag dell'Open Graph e aggiorneranno automaticamente i post esistenti.

en: If you use other plugins for setting meta tags, such as Yoast SEO, the tags you customized with Blog2Social will be overwritten by the other plugins. To allow Blog2Social to apply and share your changes, please make sure you have <a target="_blank" href="%s">activated meta tag settings for Blog2Social only</a> and disable all meta tag settings in your other plugins.
it: Se utilizzi altri plugin per impostare i meta tag, come Yoast SEO, i tag che hai personalizzato con Blog2Social verranno sovrascritti dagli altri plugin. Per consentire a Blog2Social di applicare e condividere le tue modifiche, assicurati di aver <a target="_blank" href="%s">attivato le impostazioni dei meta tag solo per Blog2Social</a> e di aver disattivato tutte le impostazioni dei meta tag negli altri plugin .

en: Blog2Social automatically writes this information into the Open Graph (OG) tags as the image, title and description of your WordPress post.
it: Blog2Social scrive automaticamente queste informazioni nei tag Open Graph (OG) come immagine, titolo e descrizione del post di WordPress.

en: With the help of the meta tags you can decide, how the preview of your link post looks like on social media. You can edit the following fields to change the look:
it: Con l'aiuto dei meta tag è possibile decidere l'aspetto dell'anteprima del post sui social media. È possibile modificare i seguenti campi per cambiare l'aspetto:

en: What are meta tags?
it: Cosa sono i meta tag?

en: Important information about editing the meta tags
it: Informazioni importanti sulla modifica dei meta tag

en: If you like to share imported (imported RSS feeds or posts created/ imported with another plugin) posts automatically, you can use the following checklists where you get all information on the different setting panels for the Auto-Poster for imported posts:
it: Se desiderate condividere automaticamente i post importati (feed RSS importati o post creati/importati con un altro plugin), potete utilizzare le seguenti liste di controllo in cui troverete tutte le informazioni sui diversi pannelli di impostazione dell'Auto-Poster per i post importati:

en: Important information about the Auto-Poster settings for imported posts
it: Informazioni importanti sulle impostazioni dell'Auto-Poster per i post importati

en: Please make sure you activate and define the preferred settings panel for each user.
it: Assicuratevi di attivare e definire il pannello delle impostazioni preferite per ogni utente.

en: If you like to share your WordPress content (blogposts, pages, and products) automatically, you can use the following checklists where you get all information on the different setting panels for the Auto-Poster for WordPress content:
it: Se vi piace condividere automaticamente i vostri contenuti di WordPress (blogpost, pagine e prodotti), potete utilizzare le seguenti liste di controllo in cui troverete tutte le informazioni sui diversi pannelli di impostazione di Auto-Poster per i contenuti di WordPress:

en: Important information about the Auto-Poster settings for WordPress content
it: Informazioni importanti sulle impostazioni di Auto-Poster per i contenuti di WordPress

en: The scheduling for your social media post has changed as a selected social media network is no longer connected to Blog2Social. Please check the network connections under "Networks" and make sure that the required networks are connected.
it: La programmazione dei post sui social media è cambiata perché una rete di social network selezionata non è più collegata a Blog2Social. Controllate le connessioni di rete alla voce "Reti" e assicuratevi che le reti richieste siano connesse.

en: Your complete social media management in one place
it: La gestione completa dei social media in un unico luogo

en: Post Management
it: Gestione dei post

en: Share WordPress Content
it: Condividi il contenuto di WordPress

en: Share New Video Post
it: Condividi il nuovo video nel Post

en: Share New Text Post
it: Condividi il nuovo messaggio nel Post

en: Share New Link Post
it: Condividi il nuovo link nel Post

en: I need advice on the right license.
it: Ho bisogno di consigli sulla licenza giusta.

en: Your free Premium trial ends soon.
it: La prova gratuita della versione Premium terminerà presto.

en: Add a link you’d like to share on your social networks. You can also share a video link, for example from YouTube or Vimeo (also see Video Post).
it: Aggiungi un link che desideri condividere sui tuoi social network. È anche possibile condividere un link video, ad esempio da YouTube o Vimeo (vedere anche Video Post).

en: Upgrade to Blog2Social Premium now.
it: Passa subito a Blog2Social Premium

en: Threads
it: Discussioni

en: Share New Image Post
it: Condividi la nuova immagine nel Post

en: Add a comment or text you like to share on your social media accounts.
it: Aggiungi un commento o un testo che ti piace condividere sui vostri account di social media.

en: Keep your current settings and access to more automated scheduling and sharing options and upgrade to Blog2Social Premium.
it: Mantieni le impostazioni attuali e l'accesso a opzioni di pianificazione e condivisione più automatizzate e aggiorna a Blog2Social Premium.

en: Upload an image or select an image from your media library and share the image with a short description (comment) on your social media accounts.
it: Caricare un'immagine o selezionarne una dalla libreria dei media e condividi l'immagine con una breve descrizione (commento) sui propri account di social media.

en: Add a video link, for example from YouTube or Vimeo, you like to share on your social media accounts.
it: Aggiungi un link a un video, ad esempio da YouTube o Vimeo, che ti piace condividere sui vostri account di social media.

en: Good to know: Xing allows crossposting of identical content in up to 3 different groups.
it: Buono a sapersi: Xing consente il crossposting di contenuti identici in un massimo di 3 gruppi diversi.

en: Learn more about the Xing guidelines.
it: Ulteriori informazioni sulle linee guida di Xing.

en: Good to know: Xing allows publishing identical content once within one group.
it: Buono a sapersi: Xing consente di pubblicare contenuti identici una volta all'interno di un gruppo.

en: About Xing guidelines for crossposting in groups
it: Informazioni sulle linee guida di Xing per il crossposting nei gruppi

en: You will find more information and detailed instructions in the <a href="%s" target="_blank">Instagram Business guide</a>.
it: Troverai maggiori informazioni e istruzioni dettagliate nella <a href="%s" target="_blank">guida di Instagram Business</a>.

en: 3. Blog2Social has the permission to publish your posts.
it: 3. Blog2Social ha il permesso di pubblicare i tuoi post.

en: 2. Your Instagram account is linked to a Facebook page.
it: 2. Il tuo account Instagram è collegato a una pagina Facebook.

en: 1. Your Instagram account is set to "Business" and not "Creator".
it: 1. Il tuo account Instagram è impostato su "Business" e non su "Creator".

en: Please note: In order to connect your Instagram account to Blog2Social, please ensure the following:
it: Nota: per collegare il tuo account Instagram a Blog2Social, assicurati quanto segue:

en: With this function, you can compare the social media metrics for a period you choose by yourself and check whether the number of shared posts, impressions and interactions has increased or decreased. To do so, simply select a period via the calendar on the right, for example 3 days, to compare this time with the previous 3 days. This gives you a total number on the left and a comparison to the 3 days before on the right.
it: Con questa funzione puoi confrontare le metriche dei social media per un periodo scelto da te e vedere se il numero di post condivisi, impressioni e interazioni è aumentato o diminuito. Per fare questo basta selezionare un periodo tramite il calendario sulla destra, per esempio 3 giorni, e confrontare questo periodo con i 3 giorni precedenti. Questo ti dà un numero totale sulla sinistra e un confronto con i 3 giorni precedenti sulla destra.

en: Comparison of Social Media Metrics
it: Confronto delle metriche dei social media

en: Please note: The metrics for the social media posts are updated every 24 hours. The social media posts are monitored for 30 days. After 30 days, the last status is permanently recorded and can be accessed in the archive at any time.
it: Nota: le metriche per i post sui social media sono aggiornate ogni 24 ore. I post dei social media sono monitorati per 30 giorni. Dopo 30 giorni, l'ultimo stato viene registrato in modo permanente e può essere consultato in qualsiasi momento nell'archivio.

en: The first step is to create and share a social media post for which you want to track the metrics. You can share WordPress posts, pages and products, imported posts as well as "Social Media Posts" consisting of a link, video, image or text. After 24 hours, you can check the first metrics of the post under the menu item "Social Media Metrics".
it: Il primo passo è quello di creare e condividere un post sui social media per il quale si desidera monitorare le metriche. Puoi condividere post WordPress, pagine e prodotti, post importati e "Social Media Post" composti da un link, video, immagine o testo. Dopo 24 ore, puoi controllare le prime metriche del post sotto la voce di menu "Social Media Metrics".

en: How to check the Social Media Metrics?
it: Come controllare le metriche dei social media?

en: Comments: A count of how many times the post has been replied to.
it: Commenti: un conteggio di quante volte è stato risposto al post.

en: Re-Shares/ Re-Tweets: A count of how many times the post has been reshared or retweeted.
it: Ri-condivisioni/ri-tweet: un conteggio di quante volte il post è stato ricondiviso o ritwittato.

en: Likes: A count of how many times the post has been liked.
it: Mi piace: un conteggio di quante volte il post è stato apprezzato.

en: Impressions: A count of how many times the post has been viewed.
it: Impressioni: un conteggio di quante volte il post è stato visualizzato.

en: You can track the following Social Media Metrics depending on the social networks:
it: Puoi tenere traccia delle seguenti metriche dei social media a seconda dei social network:

en: You can now track the performance of your posts for Facebook and Twitter directly in Blog2Social. With these Social Media Metrics, you can analyze the performance of your social media posts you shared with the Blog2Social. Use it to optimize your social media strategy to reach your audience and to get better results for your social media posts.
it: Ora puoi monitorare le prestazioni dei tuoi post per Facebook e Twitter direttamente in Blog2Social. Con queste metriche sui social media, puoi analizzare le prestazioni dei tuoi post sui social media che hai condiviso con Blog2Social. Usalo per ottimizzare la tua strategia sui social media per raggiungere il tuo pubblico e ottenere risultati migliori per i tuoi post sui social media.

en: Link clicks: A count of link clicks, to further content. (Available for Twitter)
it: Clic sui link: un conteggio dei clic sui link, per ulteriori contenuti. (Disponibile per Twitter)

en: Ok, I want to get started!
it: Ok, voglio iniziare!

en: After 24 hours, your post will be updated for the first time and you can see the metrics under the menu item "Social Media Metrics". The social media posts are monitored for 30 days. After 30 days, the last status will be permanently recorded and can be accessed in the archive at any time.
it: Dopo 24 ore, il tuo post verrà aggiornato per la prima volta e puoi vedere le metriche sotto la voce di menu "Metriche dei social media". I post sui social media sono monitorati per 30 giorni. Dopo 30 giorni, l'ultimo stato verrà registrato in modo permanente e sarà possibile accedere in archivio in qualsiasi momento.

en: Check Social Media Metrics
it: Controlla le metriche dei social media

en: Imported posts
it: Post importati

en: WordPress posts, pages and products
it: Articoli, pagine e prodotti di WordPress

en: Create a new social media post for which you want to track the metrics. You can share:
it: Crea un nuovo post sui social media per il quale desideri monitorare le metriche. Puoi condividere:

en: Create and Share a Social Media Post
it: Crea e condividi un post sui social media

en: Here's how to start tracking your social media posts:
it: Ecco come iniziare a monitorare i tuoi post sui social media:

en: Welcome to the trial of the beta version "Social Media Metrics"!
it: Benvenuto nella versione di prova della versione beta "Social Media Metrics"!

en: Comments
it: Commenti

en: Shares
it: Condivisioni

en: Likes
it: Mi piace

en: Published On
it: Pubblicato su

en: Most Comments
it: La maggior parte dei commenti

en: Most Reshares
it: La maggior parte delle ricondivisioni

en: Most Impressions
it: La maggior parte delle impressioni

en: Archive
it: Archivio

en: Only active
it: Solo attivo

en: All posts
it: Tutti i post

en: Post Metrics
it: Metriche Post

en: Post Interactions
it: Interazioni Post

en: Impressions
it: Impressioni

en: Published Posts
it: Post Pubblicati

en: Social Media Metrics Summary
it: Riepilogo delle metriche dei social media

en: all
it: tutti

en: We hope you enjoy analysing your posts!
it: Ci auguriamo che ti divertirai ad analizzare i tuoi post!

en: Start your free trial for Social Media Metrics
it: Inizia la tua prova gratuita per le metriche dei social media

en: Benefit from the new Social Media Metrics and use the analysis of your social media posts for your further social media strategy.
it: Approfitta delle nuove metriche dei social media e utilizza l'analisi dei tuoi post sui social media per la tua ulteriore strategia sui social media.

en: You can now track the performance of your post directly in Blog2Social, and you can test it exclusively and for free!
it: Ora puoi tracciare la performance del tuo post direttamente in Blog2Social, e puoi testarlo in esclusiva e gratuitamente!

en: 3. is activated with the correct Auto-Poster settings (Autoposter FAQ)
it: 3. è attivato con le impostazioni corrette di auto-poster (Autoposter FAQ)

en: 2. has the selected social media networks connected or assigned (Blog2Social -> Networks)
it: 2. ha le reti di social media selezionate collegate o assegnate (Blog2Social -> Reti)

en: 1. is activated with a valid Blog2Social Premium license (<a href="%s" target="_blank">How do I activate my license key?</a>)
it: 1. è attivato con una licenza Blog2Social Premium valida (<a href="%s" target="_blank">Come posso attivare la mia chiave di licenza? </a>)

en: All settings and social networks for the Auto-Poster can be defined for each WordPress user individually.
it: Tutte le impostazioni e i social network per l'auto-poster possono essere definiti individualmente per ogni utente di WordPress.

en: <a href="%s" target="_blank">Sharing imported posts with the Auto-Poster- Things to check for Troubleshooting</a>
it: <a href="%s" target="_blank">Condivisione di post importati con l'Auto-Poster - Cose da controllare per la risoluzione dei problemi</a>

en: <a href="%s" target="_blank">How to set up the Auto-Poster for imported content</a>
it: <a href="%s" target="_blank">Come impostare l'auto-poster per il contenuto importato</a>

en: Your Facebook profile does not have access to the Facebook page which is connected to your Instagram account. <a target="_blank" href="%s">Learn how to check and edit the Facebook page settings.</a>
it: Il tuo profilo Facebook non ha accesso alla pagina Facebook che è collegata al tuo account Instagram. <a target="_blank" href="%s">Scopri come controllare e modificare le impostazioni della pagina Facebook.</a>

en: Your authorization has expired. Please reconnect your Instagram account in the Blog2Social network settings. <a target="_blank" href="%s">Learn how to reconnect your account.</a>
it: La tua autorizzazione è scaduta. Ricollega il tuo account Instagram nelle impostazioni della rete Blog2Social. <a target="_blank" href="%s">Scopri come ricollegare il tuo account.</a>

en: <a href="%s" target="_blank">How to set up the Auto-Poster for your own WordPress content</a>
it: <a href="%s" target="_blank">Come impostare la pubblicazione automatica degli articoli originali di WordPress</a>

en: "Social Media Posts" consisting of a link, video, image or text.
it: "Post sui social media" costituiti da un collegamento, un video, una immagine o un testo.

en: Most Likes
it: La maggior parte dei Mi piace

en: You can now track the performance of your posts directly in Blog2Social, starting with Facebook and Twitter, as well as other networks to follow. And you can test it exclusively and for free!
it: Ora puoi monitorare le prestazioni dei tuoi post direttamente in Blog2Social, a partire da Facebook e Twitter, così come altri network da seguire. E puoi testarlo in esclusiva e gratuitamente!

en: Custom taxonomies
it: Tassonomie personalizzate

en: Select Taxonomies
it: Seleziona le tassonomie

en: Please make sure that you are administrator, editor or moderator of this Facebook page. Please also check if the Two-Factor Authentication is either activated or deactivated on both of the connected Instagram and Facebook accounts.
it: Assicurati di essere amministratore, editore o moderatore di questa pagina Facebook. Controlla anche se l'autenticazione a due fattori è attivata o disattivata su entrambi gli account Instagram e Facebook collegati.

en: Social Media Metrics
it: Metriche dei social media

en: Blog2Social does not have the permission to publish your post. <a target="_blank" href="%s">Learn more about how to check the access right for Blog2Social.</a>
it: Blog2Social non ha il permesso di pubblicare il tuo post. <a target="_blank" href="%s">Ulteriori informazioni su come verificare il diritto di accesso per Blog2Social.</a>

en: Your Facebook page is not available. Please check if a valid Facebook page is connected with your Instagram Business account.
it: La tua pagina Facebook non è disponibile. Verifica se una pagina Facebook valida è collegata al tuo account Instagram Business.

en: Frame colour:
it: Colore del frame:

en: Security
it: Sicurezza

en: Guide
it: Guida

en: New
it: Nuovo

en: Affiliate Program
it: Programma di affiliazione

en: Add Open Graph Object Type.
it: Aggiungere il tipo di oggetto Open Graph.

en: Add Open Graph Image Data.
it: Aggiungi dati immagine Open Graph.

en: Add Open Graph Locale.
it: Aggiungi le impostazioni locali di Open Graph.

en: Channel
it: Canale

en: Location
it: Posizione

en: Board
it: Scheda

en: Connect %s
it: Connetti %s

en: Notification
it: Notifica

en: In the <a href="%s">Network Settings</a> you can define one or more network selections for your posts.
it: Nelle <a href="%s">Impostazioni di rete</a> puoi definire una o più selezioni di rete per i tuoi post.

en: Set the time format you like to use for your posts.
it: Imposta il formato dell'ora che desideri utilizzare per i tuoi post.

en: Set time format
it: Imposta il formato dell'ora

en: Your post could not be posted. More information in this <a href="%s" target="_blank">Instagram troubleshoot checklist</a>.
it: Il tuo post non può essere pubblicato. Maggiori informazioni in questa <a href="%s" target="_blank">lista di controllo per la risoluzione dei problemi di Instagram</a>.

en: The post cannot be published due to changes on the Instagram interface. More information in the <a href="%s" target="_blank">Instagram guide</a>.
it: Il post non può essere pubblicato a causa di modifiche nell'interfaccia di Instagram. Maggiori informazioni nella <a href="%s" target="_blank">guida su Instagram</a>.

en: Select Categories
it: Seleziona categorie

en: Post Categories
it: Categorie dell'articolo

en: Select Post Types
it: Seleziona i tipi di articolo

en: clock
it: orologio

en: Price: The price of your product, if you have installed WooCommerce on your website/ blog.
it: Prezzo: Il prezzo del tuo prodotto, se hai installato WooCommerce sul tuo sito/blog.

en: The connection to the server failed. Please try again! You can find more information and solutions in the guide for server connection
it: La connessione al server non è riuscita. Riprova! Puoi trovare maggiori informazioni e soluzioni nella guida per la connessione al server

en: Create or share content from other sources
it: Crea o condividi contenuti da altre fonti

en: The price of your product, if you have installed WooCommerce on your website/ blog.
it: Il prezzo del tuo prodotto, se hai installato WooCommerce sul tuo sito/blog.

en: Share your WordPress posts, pages or products
it: Condividi i tuoi articoli, pagine o prodotti

en: In the <a href="%s">Network Settings</a> you can define network selections to select and save your most-used networks for specific posts or campaigns.
it: Nelle <a href="%s">Impostazioni di rete</a> puoi definire le selezioni di rete per selezionare e salvare le reti più utilizzate per post o campagne specifiche.

en: You can select to share your post as a link post, video link post, or an image post on the following social networks:
it: Puoi scegliere di condividere il tuo post come post con link, post con link video o post con immagini sui seguenti social network:

en: Good to know: Instagram does not allow to publish identical or substantially similar content on one or more accounts. Vary your content by using other images, comments, hashtags or handles and provide your followers with more inspiring content.
it: Buono a sapersi: Instagram non consente di pubblicare contenuti identici o sostanzialmente simili su uno o più account. Varia i tuoi contenuti utilizzando altre immagini, commenti, hashtag e fornisci ai tuoi follower contenuti più stimolanti.

en: Changes to the image for link-posts will apply to the image for all networks with link-post settings for this post.
it: Le modifiche all'immagine per i link-post si applicheranno all'immagine per tutte le reti con le impostazioni di link-post per questo post.

en: This is a global system setting  for your website / blog, which can be edited by users with admin rights only.
it: Questa è un'impostazione di sistema globale per il tuo sito web/blog, che può essere modificata solo dagli utenti con diritti di amministratore.

en: only posts that have been shared no more than %s times
it: solo i post che sono stati condivisi non più di %s volte

en: guide for server connection
it: guida per la connessione al server

en: Good to know: Instagram supports up to 30 hashtags in a post. The number recommended for best results is 5 hashtags. Make sure that your hashtags are thematically relevant to the content of your post.
it: Buono a sapersi: Instagram supporta fino a 30 hashtag in un post. Il numero consigliato per ottenere i migliori risultati è 5 hashtag. Assicurati che i tuoi hashtag siano tematicamente pertinenti al contenuto del tuo post.

en: The connection to the server failed. Please try again! You can find more information and solutions in the
it: La connessione al server non è riuscita. Prova di nuovo! Puoi trovare maggiori informazioni e soluzioni nel

en: This user has reached the maximum number of connections.
it: Questo utente ha raggiunto il numero massimo di connessioni.

en: Note:
it: Nota:

en: This allows you to adjust your network selection at any time and save it by clicking on "Save network selection".
it: Questo ti permette di aggiustare la tua selezione di network in qualsiasi momento e di salvarla facendo clic su "Salva selezione network".

en: Your saved networks will be activated for your schedule (green checkmark) in the right side navigation. You can  select or deselect social network accounts at any time by clicking on them or connect new social networks on the "+ Add more" icon on top of the navigation bar.
it: I tuoi network salvati saranno attivati per il tuo programma (segno di spunta verde) nella navigazione laterale destra. Puoi selezionare o deselezionare gli account dei social network in qualsiasi momento facendo clic su di essi o collegare nuovi social network sull'icona "+ Aggiungi altro" in alto nella barra di navigazione.

en: You can save your current network selection. This network selection will be loaded automatically next time you open the social media post editor via "Site & Blog Content" ->"Share on Social Media" or "Social Media Posts" ->"Customize & Schedule".
it: È possibile salvare la selezione di rete corrente. Questa selezione di rete sarà caricata automaticamente la prossima volta che aprirai l'editor di post sui social media tramite "Contenuto del sito e del blog" ->"Condividi sui social media" o "Post sui social media" ->"Personalizza e pianifica".

en: With Blog2Social you can share social media posts consisting of text, links, images, and videos automatically with your followers and readers and customize your posts with individual hashtags, @mentions, or emojis.
it: Con Blog2Social puoi condividere i post dei social media composti da testi, link, immagini e video automaticamente con i tuoi seguaci e lettori e personalizzare i tuoi post con hashtag individuali, @menzioni o emoji.

en: More information on how to create a network selection in the guide <a href="%s" target="_blank">"How can I save a specific selection of networks?"</a>
it: Maggiori informazioni su come creare una selezione di reti nella guida <a href="%s" target="_blank">"Come posso salvare una selezione specifica di reti?"</a>

en: You can share a text post on the following networks:
it: Puoi condividere un post di testo sulle seguenti reti:

en: Text posts enable you to share pure text messages and personal comments with your followers and readers. You can also customize your posts with individual hashtags, @mentions, or emojis.
it: I post di testo ti consentono di condividere messaggi di testo e commenti personali con i tuoi follower e lettori. Puoi anche personalizzare i tuoi post con singoli hashtag, @menzioni o emoji.

en: <a href="%s" target="_blank">Get more information on how to add more sites or groups.</a>
it: <a href="%s" target="_blank"> Ottieni ulteriori informazioni su come aggiungere altri siti o gruppi. </a>

en: For example: If you purchase 5 Facebook groups, these additional 5 Facebook groups are available for all users. So, when 5 users are activated for the Pro or Business license, each user can connect 1 additional Facebook group, or one user can connect 5 additional Facebook groups.
it: Ad esempio: se hai 5 gruppi Facebook, questi 5 gruppi Facebook aggiuntivi saranno disponibili per tutti gli utenti. Quindi, quando vengono attivati 5 utenti per la licenza Pro o Business, ogni utente può connettere 1 gruppo Facebook aggiuntivo oppure un utente può connettere 5 gruppi Facebook aggiuntivi.

en: LinkedIn pages
it: Pagine LinkedIn

en: Facebook pages
it: Pagine Facebook

en: Facebook groups
it: Gruppi Facebook

en: You can also purchase additional groups and sites as add-on to your active Blog2Social Premium Pro or Premium Business license:
it: È inoltre possibile acquistare ulteriori gruppi e siti come add-on da aggiungere alla tua licenza Blog2social Premium Pro o Premium Business:

en: For example: With the Pro license, each user can connect 5 Facebook accounts + 5 Twitter accounts + 5 Instagram accounts + ...
it: Ad esempio: con la licenza Pro, ogni utente può collegare 5 account Facebook + 5 account Twitter + 5 account Instagram +...

en: Business: 15 (per user)
it: Business: 15 (per utente)

en: With Blog2Social you can connect up to 16 social media networks and share your posts on your favourite social media accounts automatically.
it: Con Blog2Social puoi connettere fino a 16 reti di social media e condividere automaticamente i tuoi post sui tuoi account di social media preferiti.

en: Network connections
it: Connessioni di rete

en: All Posts
it: Tutti i post

en: Each license has a specified number of accounts you can connect per social media network.
it: Ogni licenza ha un numero specificato di account che puoi connettere per rete di social media.

en: Pro: 5 (per user)
it: Pro: 5 (per utente)

en: Smart: 3 (per user)
it: Smart: 3 (per utente)

en: WordPress session timeout: For security reasons, WordPress will let your session expire automatically if your site has been inactive for a while. Please reload this page to go on with your current action.
it: Timeout della sessione di WordPress: per motivi di sicurezza, WordPress lascerà scadere automaticamente la tua sessione se il tuo sito è rimasto inattivo per un po'. Ricarica questa pagina per continuare con l'azione corrente.

en: You can use Bit.ly, Rebrandly or Sniply links to shorten the URL of your links and to track the performance of your links in your social networks. Activate one of the URL shorteners you like to use and link it to your account. Your social media posts will then be shared with your links of Bit.ly, Rebrandly or Sniply. You can then monitor the success of your posts in these accounts. Please note: Some networks do not allow shortlinks. Blog2Social will apply the regular URL for these social platforms. You find more information on the support of URL shortener by the different social platforms in the <a href="%s" target="_blank">link shortener guide</a>.
it: Puoi utilizzare i link Bit.ly, Rebrandly o Sniply per abbreviare l'URL dei tuoi link e per monitorare le prestazioni dei tuoi link nei tuoi social network. Attiva uno degli accorciatori di URL che desideri utilizzare e collegalo al tuo account. I tuoi post sui social media verranno quindi condivisi con i tuoi link di Bit.ly, Rebrandly o Sniply. Puoi quindi monitorare il successo dei tuoi post in questi account. Nota: alcune reti non consentono collegamenti brevi. Blog2Social applicherà l'URL normale per queste piattaforme social. Puoi trovare ulteriori informazioni sul supporto dell'URL shortener da parte delle diverse piattaforme social nella <a href="%s" target="_blank"> guida per accorciare i link </a>.

en: Connect Instagram Business Account
it: Connettere l'account Business Instagram

en: This social network displays the predefined hashtags as clickable tags at the end of your post.
it: Questo social network mostra gli hashtag predefiniti come tag cliccabili alla fine del tuo post.

en: additional groups
it: gruppi aggiuntivi

en: additional pages
it: pagine aggiuntive

en: additional profiles
it: profili aggiuntivi

en: Available accounts
it: Account disponibili

en: Posts for Facebook Profiles will be shown on your "Site & Blog Content" navigation bar in the "Instant Sharing" tab. To share the post on your Facebook Profile just click on the "Share" button next to your post. More information in the <a href="%s" target="_blank">Instant Sharing guide</a>.
it: I post per i profili Facebook verranno visualizzati nella barra di navigazione "Contenuto sito e blog" nella scheda "Condivisione istantanea". Per condividere il post sul tuo profilo Facebook, fai clic sul pulsante "Condividi" accanto al tuo post. Ulteriori informazioni nella <a href="%s" target="_blank"> guida alla condivisione istantanea</a>.

en: When you connect Blog2Social with your Instagram account, you might get a notification from Instagram that a server from Germany in the Cologne area is trying to access your account. This is a general security notification due to the fact that the Blog2Social server is located in this area. This is an automatic process that is necessary to establish a connection to Instagram. Rest assured, that this is a common and regular security notice to keep your account safe. <a href="%s" target="_blank">More information: How to connect with Instagram.</a>.
it: Quando colleghi Blog2Social con il tuo account Instagram, potresti ricevere una notifica da Instagram che un server dalla Germania nell'area di Colonia sta tentando di accedere al tuo account. Questa è una notifica di sicurezza dovuta al fatto che il server Blog2Social si trova in quest'area. Questo è un processo automatico necessario per stabilire una connessione a Instagram. Stai certo che questo è un avviso di sicurezza comune e regolare per proteggere il tuo account. <a href="%s" target="_blank"> Ulteriori informazioni: come connettersi a Instagram. </a>.

en: Missing PHP "mbstring" extension to use the character limit function. Please activate server-side the PHP "mbstring" extension in your "php.ini" file.
it: Estensione PHP "mbstring" mancante per utilizzare la funzione limite di caratteri. Attiva l'estensione PHP "mbstring" lato server nel file "php.ini".

en: Add Profile
it: Aggiungi profilo

en: Some WordPress plugins use short codes, e.g. Page Builder plugins. When a shortcode is inserted in a WordPress post or WordPress page, WordPress calls the function that is included in the shortcode and performs the corresponding actions as soon as you publish your post on your Wordpress website. If you like Blog2Social to consider shortcodes when posting to social media and automatically insert the defined content in your social media post, activate this feature. You will find more information about the function of shortcodes and which plugins are supported by Blog2Social in the following <a href="%s" target="_blank">shortcode guide</a>.
it: Alcuni plugin di WordPress utilizzano codici brevi, ad es. Plugin di Page Builder. Quando uno shortcode viene inserito in un post WordPress o in una pagina WordPress, WordPress chiama la funzione inclusa nello shortcode ed esegue le azioni corrispondenti non appena pubblichi il tuo post sul tuo sito Web. Se ti piace che Blog2Social prenda in considerazione gli shortcode quando pubblichi sui social media e inserisca automaticamente il contenuto definito nel tuo post sui social media, attiva questa funzione. Troverai ulteriori informazioni sulla funzione degli shortcode e sui plug-in supportati da Blog2Social nella seguente <a href="%s" target="_blank"> guida agli shortcode </a>.

en: Define your post templates for each social media network
it: Definisci i tuoi template di articolo per ogni social network

en: Keywords: The tags you have set in your post.
it: Parole chiave: i tag che hai impostato nel tuo articolo.

en: Title: The title of your post.
it: Titolo: Il titolo del tuo articolo.

en: Edit the post templates for each social media network to turn your social media posts automatically into tailored posts for each network and community. You can edit the structure of your post with the following variables:
it: Modifica i template di articolo per ogni social network per trasformare automaticamente i tuoi articoli sui social media in articoli personalizzati per ogni rete e comunità. È possibile modificare la struttura dell'articolo con le variabili seguenti:

en: Author: The author of the post.
it: Autore: l'autore dell'articolo.

en: Excerpt: The summary of your post (you define it in the side menu of your post).
it: Riassunto: il riepilogo del tuo articolo (lo definisci nel menu laterale del tuo articolo).

en: Allow shortcodes in my social media posts (e.g. Page Builder)
it: Consenti shortcode nei miei post sui social media (ad es. Page Builder)

en: You will find more information on how to use post templates for your social media posts in this <a href="%s" target="_blank">post template guide</a>.
it: Troverai ulteriori informazioni su come utilizzare i modelli di post per i tuoi post sui social media in questa <a href="%s" target="_blank">guida ai template di post</a>.

en: Content: The content of your post.
it: Contenuto: il contenuto del tuo articolo.

en: Check, edit or define your social media time settings
it: Controllare, modificare o definire le impostazioni dell'ora dei social media

en: Social Media Time Settings
it: Impostazioni dell'ora dei social media

en: Use the pre-defined best time settings or define your own best time settings for sharing  your posts . Posting at the right time can be essential to make sure your content is most likely be seen.
it: Utilizza le impostazioni di orario migliori predefinite o definisci le tue migliori impostazioni di tempo per la condivisione dei tuoi articoli. Pubblicare al momento giusto può essere essenziale per assicurarsi che i tuoi contenuti siano più probabilmente visti.

en: An instruction on how to define your own best times is explained in the guide "<a href="%s" target="_blank">How do I set my own time setting to post on social media?</a>".
it: Un'istruzione su come definire i propri orari migliori è spiegata nella guida "<a href="%s" target="_blank">Come posso impostare i miei orari per pubblicare sui social media?</a>".

en: You will find more information about the pre-defined best time settings by Blog2Social in this <a href="%s" target="_blank">best time guide</a>.
it: Ulteriori informazioni sulle impostazioni predefinite dell'orario migliore di Blog2Social sono disponibili in questa <a href="%s" target="_blank">guida all'orario migliore</a>.

en: Please note: You can also set up your own "best times". You will learn how to set up your own "best times" in this <a href="%s" target="_blank">guide</a>.
it: Nota: puoi anche impostare i tuoi "orari migliori". Imparerai come impostare i tuoi "orari migliori" in questa <a href="%s" target="_blank">guida</a>.

en: The time of publishing a post can play a decisive role in achieving more likes, shares and comments as well as a wide reach. Each social media network has it's "best times". Blog2Social provides you with predefined best times. When you activate the "best times" for your Auto-Poster, your WordPress posts and pages will be shared automatically at the "best times". Get more information about the "best times" in the guide "<a href="%s" target="_blank">The Best Times to Post on Social Media</a>".
it: Il tempo di pubblicare un post può svolgere un ruolo decisivo nel raggiungimento di più Mi piace, condivisioni e commenti, nonché più ampia portata. Ogni social network ha i suoi "orari migliori". Blog2Social ti offre orari migliori predefiniti. Quando attivi gli "orari migliori" per il tuo Auto-Poster, i tuoi articoli e le pagine WordPress verranno condivisi automaticamente negli "orari migliori". Ulteriori informazioni sui "orari migliori" nella guida "<a href="%s" target="_blank">Gli Orari Migliori per pubblicare sui social media</a>".

en: Post Templates
it: Template di articolo

en: Get more information on how to share a text post with hashtags, @mentions and emojis in the <a href="%s" target="_blank">social media posts guide</a>.
it: Ottieni maggiori informazioni su come condividere un articolo di testo con hashtag, @mentions ed emoji nella guida agli articoli sui social media <a href="%s" target="_blank">guida agli articoli sui social media</a>.

en: Grab more attention for your content with photos, videos, or infographics.
it: Attira più attenzione per i tuoi contenuti con foto, video o infografiche.

en: Unlock Blog2Social Premium Pro to create and share image posts, video links, and text posts from any source.
it: Sblocca Blog2Social Premium Pro per creare e condividere articoli di immagini, collegamenti video e articoli di testo da qualsiasi fonte.

en: Use hashtags, @mentions, or emojis to share your feelings.
it: Usa hashtag, @mentions o emoji per condividere le tue sensazioni.

en: Share pure text messages and personal comments with your followers and readers.
it: Condividi messaggi di testo puri e commenti personali con i tuoi follower e lettori.

en: Learn more about how to share social media posts in the <a href="%s" target="_blank">social media posts guide</a>.
it: Scopri di più su come condividere gli articoli sui social media nella <a href="%s" target="_blank">Guida agli articoli sui social media</a>.

en: Share images to get them into the Google image search to further increase your outreach and traffic from search engines.
it: Condividi le immagini per farle entrare nella ricerca per immagini di Google per aumentare ulteriormente il tuo raggio d'azione e il traffico dai motori di ricerca.

en: Share text posts:
it: Condividi post di testo:

en: With Blog2Social you can share your WordPress posts and pages as well as create your own social media posts to share any content based on text, links, images, or video links, or even third-party content from any sources. This enables you to manage all your social media content in one place directly from your WordPress dashboard. Schedule and share link posts, text posts, image posts, and video posts (video links, for example from Youtube) and provide your followers with the best content-mix on your social media networks.
it: Con Blog2Social puoi condividere i tuoi post e le pagine WordPress e creare i tuoi post sui social media per condividere qualsiasi contenuto basato su testo, link, immagini, link video o persino contenuti di terze parti da qualsiasi fonte. Ciò ti consente di gestire tutti i tuoi contenuti di social media in un unico posto direttamente dalla tua dashboard di WordPress. Pianifica e condividi articoli di link, articoli di testo, articoli di immagini e articoli video (link video, ad esempio da Youtube) e fornisci ai tuoi follower il miglior mix di contenuti sui tuoi social network.

en: Share image posts:
it: Condividi i post di immagini:

en: Social Media Networks
it: Social Media Network

en: You will get more information on how to assign the Auto-Poster settings in the <a target="_blank" href="%s">Auto-Poster guide</a>.
it: Ulteriori informazioni su come assegnare le impostazioni del Auto-Poster sono disponibili nella guida <a target="_blank" href="%s">Auto-Poster</a>.

en: Enter a video link you want to share on your social media networks, for example from YouTube or from Vimeo.
it: Inserisci un collegamento video che vuoi condividere sui tuoi social network, ad esempio da YouTube o da Vimeo.

en: Enter a link you want to share on your social media networks. You can also share a video link, for example from YouTube or from Vimeo (also see Video Post).
it: Inserisci un collegamento che vuoi condividere sui tuoi social network. Puoi anche condividere un collegamento video, ad esempio da YouTube o da Vimeo (vedi anche Video Articolo).

en: Text Post
it: Post testuale

en: You want to create text posts?
it: Vuoi creare post di testo?

en: modify
it: modifica

en: Video Posts
it: Post video

en: With Blog2Social you can transfer the Auto-Poster settings as a WordPress-administrator to other users if they have activated the same Blog2Social-Business license. This way, you can also assign social media accounts to other users, so they can auto-post without setting up these connections in each user account. Within these settings, you can also decide whether newly published or updated content from other users should be automatically shared. Users with an assigned Auto-Poster setting and an assigned social-media-network group will then share content automatically how you selected the content to be shared automatically.
it: Con Blog2Social è possibile trasferire le impostazioni di Auto-Poster come amministratore di WordPress ad altri utenti se hanno attivato la stessa licenza Blog2Social-Business. In questo modo, puoi anche assegnare account di social media ad altri utenti, in modo che possano pubblicare automaticamente senza configurare queste connessioni in ogni account utente. All'interno di queste impostazioni, è anche possibile decidere se il contenuto appena pubblicato o aggiornato da altri utenti deve essere condiviso automaticamente. Gli utenti con un'impostazione di Auto-Poster assegnata e un gruppo di social-media-network assegnato condivideranno automaticamente il contenuto nel modo in cui tu hai selezionato il contenuto da condividere automaticamente.

en: Transfer Auto-Poster settings to other users (Business):
it: Trasferire le impostazioni di Auto-Poster ad altri utenti (business):

en: With Blog2Social Premium PRO you can connect Facebook, Linkedin, Xing and VK pages as well as Facebook, XING and VK groups.
it: Con Blog2Social Premium PRO puoi connettere le pagine Facebook, Linkedin, Xing e VK, nonché i gruppi Facebook, XING e VK.

en: More
it: Altro

en: Are you are experiencing incorrect images and/or titles being pulled by Facebook or other social media platforms? Social Debugger or code validator tools show you a preview of what your social media post will look like when it's published and help you to fix inconsistencies and errors.
it: Stai riscontrando immagini e/o titoli errati estratti da Facebook o da altre piattaforme di social media? Social Debugger o strumenti di convalida del codice ti mostrano un'anteprima di come sarà il tuo articolo sui social media quando viene pubblicato e ti aiutano a correggere incongruenze ed errori.

en: How to use the Troubleshooting tool
it: Come usare lo strumento Risoluzione dei problemi

en: The Troubleshooting tool helps you with conflicts that can be caused by the system environment of your blog. So you can always check your settings on Wordpress.
it: Lo strumento risoluzione dei problemi consente di risolvere i conflitti che possono essere causati dall'ambiente di sistema del blog. Quindi puoi sempre controllare le tue impostazioni su WordPress.

en: Transfer Auto-Poster settings to other users
it: Trasferire le impostazioni di Auto-Poster ad altri utenti

en: updated posts
it: articoli aggiornati

en: Hashtag shuffle (Hashtags have to be defined in the text field above)
it: Shuffle hashtag (gli hashtag devono essere definiti nel campo di testo sopra)

en: The network does not support hashtags.
it: La rete non supporta gli hashtag.

en: The link will be transmitted as a canonical link, i.e. in the source code of your page, in order to refer to the original source of the content and to increase the reach from search engines like Google.
it: Il link verrà trasmesso come link canonico, cioè nel codice sorgente della tua pagina, al fine di fare riferimento alla fonte originale del contenuto e aumentare la portata dai motori di ricerca come Google.

en: Connection is interrupted since
it: La connessione è interrotta da

en: The number of images is reached. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
it: E' stato raggiunto il numero di immagini. Consulta la seguente <a target="_blank" href="%s">guida</a>.

en: The network has blocked your account. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
it: Un network ha bloccato il tuo account. Consultala seguente <a target="_blank" href="%s">guida</a>.

en: Clock
it: Orologio

en: The connection to your social media account is interrupted. Please check your authorization and reconnect your account. The <a target="_blank" href="%s">troubleshooting guide</a> shows you how to fix the connection to your social media account.
it: La connessione al tuo account di social media è interrotta. Controlla la tua autorizzazione e riconnetti il tuo account. La <a target="_blank" href="%s">guida Risoluzione dei problemi</a> mostra come correggere la connessione al proprio account di social media.

en: The network could not publish your post. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
it: Il network non ha potuto pubblicare il tuo articolo. Consulta la seguente <a target="_blank" href="%s">guida</a>.

en: The content of your post could not be approved by the network. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
it: Il contenuto del tuo post non può essere approvato dalla rete. Vedere la seguente <a target="_blank" href="%s">guida</a>.

en: Company-Page (Employer Branding Profile)
it: Pagina aziendale (profilo del brand)

en: With Blog2Social Premium BUSINESS you can connect pages in LinkedIn and XING as well as XING groups and Telegram.
it: Con Blog2Social Premium BUSINESS puoi connettere pagine su LinkedIn e XING, nonché gruppi XING e Telegram.

en: Activate Blog2Social PREMIUM BUSINESS.
it: Attiva Blog2Social PREMIUM BUSINESS.

en: Upgrade to Blog2Social PREMIUM BUSINESS
it: Passa a Blog2Social PREMIUM BUSINESS

en: Upgrade to BUSINESS
it: Passa a BUSINESS

en: Add Group
it: Aggiungi gruppo

en: Please make sure to log in with your account which manages your groups and <a href="%s" target="_blank">follow this guide to select all your groups</a>.
it: Assicurati di accedere con il tuo account che gestisce i tuoi gruppi e <a href="%s" target="_blank">segui questa guida per selezionare tutti i tuoi gruppi</a>.

en: With Blog2Social Premium PRO you can post multiple images.
it: Con Blog2Social Premium PRO puoi pubblicare più immagini.

en: There may be a fee for this service when publishing your message with PR-Gateway. Once your press release has been sent, it can not be withdrawn anymore. Do you want your press release to be published now?
it: Potrebbe esserci una tariffa per questo servizio quando si pubblica il messaggio con PR-Gateway. Una volta che il tuo comunicato stampa è stato inviato, non può più essere ritirato. Vuoi che il tuo comunicato stampa venga pubblicato ora?

en: include posts with images only
it: includere solo post con immagini

en: Add a link-URL to the end of my Instagram posts. (Please note, that Instagram does not turn link-URLs into clickable links)
it: Aggiungi un link-URL alla fine dei miei post su Instagram. (Tieni presente che Instagram non trasforma gli URL dei link in link cliccabili)

en: Add a link-URL to the end of my image post.
it: Aggiungi un link-URL alla fine del mio post immagine.

en: Apply image for this image gallery
it: Applica l'immagine per questa galleria di immagini

en: The best size for images in social media posts are between: 667-1000px x 523-1000px. Blog2Social will automatically resize your image according to the network requirements. You can also share up to 4 images in one post on Facebook (page and group) and on Twitter.
it: Le dimensioni migliori per le immagini nei post sui social media sono comprese tra: 667-1000px x 523-1000px. Blog2Social ridimensionerà automaticamente la tua immagine in base ai requisiti di rete. Puoi anche condividere fino a 4 immagini in un post su Facebook (pagina e gruppo) e su Twitter.

en: A WordPress admin has defined the Auto-Poster settings for you. You can deactivate these settings for your profile in the Auto-Poster settings at any time.
it: Un amministratore di WordPress ha definito le impostazioni del Auto-Poster per te. Puoi disattivare queste impostazioni per il tuo profilo nelle impostazioni di Auto-Poster in qualsiasi momento.

en: Under <a href="%s">Network Settings</a> you can define which network selection is used. <a href="%s" target="_blank">Create a network selection.</a>
it: In <a href="%s">Impostazioni di rete</a> puoi definire quale selezione di rete viene utilizzata. <a href="%s" target="_blank">Crea una selezione di rete.</a>

en: Sharing more than one image improves the visibility of your content. You can create image series, show sequences, and level up your storytelling. With Blog2Social you can share up to 10 images per post on Instagram, up to 4 images in one post on Facebook (page and group) and Twitter.
it: La condivisione di più di una immagine migliora la visibilità dei tuoi contenuti. Puoi creare serie di immagini, mostrare sequenze e migliorare la tua narrazione. Con Blog2Social puoi condividere fino a 4 immagini in un post su Facebook (pagina e gruppo) e su Twitter.

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: shared to network
it: condiviso in rete

en: is currently being processed by the network
it: è attualmente in fase di elaborazione dalla rete

en: The settings for the Auto-Poster were configured for you by a WordPress admin.
it: Le impostazioni per Auto-Poster sono state configurate per te da un amministratore di WordPress.

en: Do you want to post multiple images?
it: Vuoi pubblicare più immagini insieme?

en: Create your support account to ask questions and get help
it: Crea il tuo account di supporto per porre domande e ottenere aiuto

en: To get technical help, please create your account to access the Blog2Social support community to find more answers or to ask your question. (<a href="%s" target="_blank">Info</a>)
it: Per ottenere assistenza tecnica, crea il tuo account per accedere alla community di supporto di Blog2Social per trovare altre risposte o porre la tua domanda. (<a href="%s" target="_blank">Info</a>)

en: Click here to find the right license for your needs or to contact the sales team for any payment issues.
it: Clicca qui per trovare la licenza giusta per le tue esigenze o per contattare il team di vendita per eventuali problemi di pagamento.

en: Browse the Blog2Social support community
it: Visita la community di supporto Blog2Social

en: <b>Already registered?</b> <a href="%s" target="_blank">Login to your support account</a> to ask questions or join the discussion.
it: <b>Sei già registrato? </b> <a href="%s" target="_blank"> Accedi al tuo account di assistenza</a> per porre domande o partecipare alla discussione.

en: Sales Support
it: Supporto alle vendite

en: Create password
it: Crea la password

en: User name
it: Nome utente

en: Forgot Password?
it: Password dimenticata?

en: Email address is taken.
it: L'indirizzo email è già in uso.

en: Invalid email address
it: Indirizzo email non valido

en: Enter at least 8 characters
it: Inserisci almeno 8 caratteri

en: Create Account
it: Crea un account

en: With Blog2Social you can select a featured image or any image you select to be displayed with your link post. Blog2Social will automatically write the required parameter in the OG Meta Tags of your post, so that your selected image will be displayed with your link post. We recommend an image size between 667x523 and 1000x1000 Pixels. Please make sure that the "Add Open Graph meta tags" box is checked, if you uncheck the oEmbed tags. If both settings are unchecked, make sure to use another plugin to set your OG tags, otherwise the social networks will display no image or a random image in your post.
it: Con Blog2Social puoi selezionare un'immagine in primo piano o qualsiasi immagine selezionata per essere visualizzata con il tuo post di collegamento. Blog2Social scriverà automaticamente il parametro richiesto nei Meta Tag OG del tuo post, in modo che l'immagine selezionata verrà visualizzata con il tuo post di collegamento. Consigliamo una dimensione dell'immagine compresa tra 667x523 e 1000x1000 pixel. Assicurati che la casella "Aggiungi meta tag Open Graph" sia selezionata, se deselezioni i tag oEmbed. Se entrambe le impostazioni sono deselezionate, assicurati di utilizzare un altro plug-in per impostare i tag OG, altrimenti i social network non visualizzeranno alcuna immagine o un'immagine casuale nel tuo post.

en: Help & Community
it: Aiuto e Community

en: Email address
it: Indirizzo email

en: I agree to the <a href="%s" target="_blank">community rules</a>
it: Accetto le <a href="%s" target="_blank">regole della comunità</a>

en: Go to the Blog2Social Community
it: Vai alla community di Blog2Social

en: Yay :) You successfully registered for the Blog2Social Community!
it: Wow :) Ti sei registrato con successo alla community di Blog2Social!

en: Username is taken.
it: Il nome utente è già in uso.

en: Unknown error has occurred. Please try again.
it: Si è verificato un errore sconosciuto. Riprova.

en: Forgot username or password?
it: Nome utente o password dimenticati?

en: Frequently asked questions
it: Domande frequenti (Eng)

en: If LinkedIn can’t find the oEmbed tag in your data, it will use the OG (Open Graph) meta tags instead.
it: Se LinkedIn non è in grado di trovare il tag oEmbed nei dati, utilizzerà invece i meta tag OG (Open Graph).

en: To display your link preview, LinkedIn uses the image set in the oEmbed tags in meta data of your post. WordPress automatically sets your featured image as your preferred image in the oEmbed tags. If you would like to change your image on LinkedIn without changing your featured image, you can uncheck the “Add oEmbed tags” box.
it: Per visualizzare l'anteprima, LinkedIn utilizza l'immagine impostata nei tag oEmbed nei metadati del tuo post. WordPress imposta automaticamente l'immagine in primo piano come immagine preferita nei tag oEmbed. Se desideri cambiare l'immagine su LinkedIn senza cambiare l'immagine in primo piano, puoi deselezionare la casella "Aggiungi tag oEmbed".

en: VKontakte
it: Vkontakte

en: Twitter (1 Profil)
it: Twitter (1 Profilo)

en: The posts you tried to add are already in your sharing queue. If you want to re-schedule them, please delete the posts before adding them again.
it: I post che hai tentato di aggiungere sono già presenti nella coda di condivisione. Se vuoi ri-pianificarli, elimina i post prima di aggiungerli di nuovo.

en: XING (Profile & Seiten)
it: XING (Profili & pagine)

en: VKontakte (Profile & Seiten)
it: VKontakte (Profili & pagine)

en: Facebook (Profile & Seiten)
it: Facebook (Profili & pagine)

en: Continue
it: Continua

en: Available networks
it: Reti disponibili

en: Please make sure to log in with your account which manages your pages and <a href="%s" target="_blank">follow this guide to select all your pages</a>.
it: Assicurati di accedere con il tuo account che gestisce le tue pagine e segui <a href="%s" target="_blank">questa guida per selezionare tutte le tue pagine</a>.

en: Add Page
it: Aggiungi pagina

en: Add oEmbed tags
it: Aggiungi tag oEmbed

en: Available networks for autoposting
it: Reti disponibili per l'autoposting

en: Under <a href="%s">Network Settings</a> you define which network selection is used. <a href="%s" target="_blank">To create a network grouping.</a>
it: In <a href="%s">Impostazioni di rete</a> si definisce quale selezione di rete viene utilizzata. <a href="%s" target="_blank">Per creare un raggruppamento di rete.</a>

en: <a target="_blank" href="%s">More information</a>
it: <a target="_blank" href="%s">Ulteriori informazioni</a>

en: Keep your social media feed updated automatically with your best content and save valuable time by reviving your evergreen content regularly. Automate your resharing process with Blog2Social, so you can use your time to create new content and interact with your community.
it: Mantieni il tuo feed di social media aggiornato automaticamente con i tuoi contenuti migliori e risparmia tempo prezioso facendo rivivere regolarmente i tuoi contenuti sempreverdi. Automatizza il processo di ricondivisione con Blog2Social, in modo da poter utilizzare il tuo tempo per creare nuovi contenuti e interagire con la tua communità.

en: Share posts
it: Condividi i post

en:  or upgade your Blog2Social license to extend your quota.
it: o aggiorna la tua licenza Blog2Social per estendere la tua quota.

en: Authors
it: Autori

en: Categories
it: Categorie

en: Enddate
it: Data di scadenza

en: Startdate
it: Data di inizio

en: Queue
it: Coda

en: Add to queue
it: Aggiungi alla coda

en: Where should your content be shared?
it: Dove dovrebbero essere condivisi i tuoi contenuti?

en: Sunday
it: Domenica

en: Saturday
it: Sabato

en: Friday
it: Venerdì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Monday
it: Lunedì

en: days at
it: giorni a

en: Call-to-Action
it: Invito all'azione.

en: Network Deactivate
it: Disattiva dal network

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Blog2Social: Re-Share Posts
it: Blog2Social: Condividi nuovamente gli articoli

en: No posts found. Please try again with different filter options.
it: Nessun articolo trovato. Riprova con opzioni diverse nel filtro.

en: delete selected posts
it: elimina gli articoli selezionati

en: Posts
it: Articoli

en: When should your content be shared?
it: Quando dovrebbero essere condivisi i tuoi contenuti?

en: include <a href="%s" target="_blank">favorites posts</a> only
it: includi solo gli <a href="%s" target="_blank">articoli preferiti</a>

en: Number of posts
it: Numero di articoli

en: Support
it: Supporto

en: Re-Share Posts
it: Ri-condividi i post

en: Which content should be shared?
it: Quale contenuto deve essere condiviso?

en: your Blog2Social license to extend the quota for the number of posts in your queue.
it: la tua licenza Blog2Social per estendere la quota per il numero di post nella coda.

en: customize
it: personalizza

en: Post every
it: Pubblica ogni

en: at
it: a

en: Re-Share
it: Condividi di nuovo

en: at my best times
it: nei miei miglior orari

en: Re-share your blog content automatically on your social media channels.
it: Ri-condividi i contenuti del tuo blog automaticamente sui tuoi canali di social media.

en: share oldest posts first
it: condividi prima i post più vecchi

en: You have no posts in your queue.
it: Non ci sono post nella tua coda.

en: Your limit for your quota of posts in your queue has been reached. Please delete posts from your queue before you add more
it: È stato raggiunto il limite per la tua quota di post in coda. Elimina i post dalla coda prima di aggiungerne altri

en: Apply URL Parameters
it: Applica parametri URL

en: URL Parameters
it: Parametri URL

en: Advanced Network Settings
it: Impostazioni di rete avanzate

en: To comply with the Twitter TOS and to avoid duplicate posts, autoposts will be sent to your primary Twitter profile.
it: Per rispettare il TOS di Twitter ed evitare post duplicati, gli autopost verranno inviati al tuo profilo Twitter principale.

en: Team Management
it: Gestione del team

en: The parameters could not be saved. Please try again.
it: Impossibile salvare i parametri. Riprova.

en: Network collection
it: Raccolta di reti

en: Please enable this feature, if you are using varnish caching (HTTP accelerator to relieve your website). Blog2Social will add a "no-cache=1" parameter to the post URL of your link posts to ensure that the network always pulls the current meta data of your blog post.
it: Abilitare questa funzione se si utilizza la memorizzazione nella cache (acceleratore HTTP per scaricare il sito Web). Blog2Social aggiungerà un parametro "no-cache = 1" all'URL dei post dei tuoi link per garantire che la rete attiri sempre i metadati correnti del tuo post sul blog.

en: Please select a social media network
it: Seleziona un canale dai social network

en: Please select a post type
it: Seleziona un tipo di post

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Last shared
it: Ultima condivisione

en: Shared
it: Condiviso

en: activated
it: attivato

en: The Autoposter is
it: L'Autoposter è

en: shared by user
it: condiviso dall'utente

en: Set up your autoposter to automatically share your new or updated posts, pages and custom post types on your social media channels.
it: Configura il tuo autoposter per condividere automaticamente i tuoi post nuovi o aggiornati, le pagine e i tipi di post personalizzati sui tuoi canali di social media.

en: Select your preferred network collection for autoposting. This collection defines the social media accounts on which the autoposter will share your social media posts automatically.
it: Selezionare la tua raccolta di rete preferita per la registrazione automatica. Questa raccolta definisce gli account di social media su cui l'autoposter condividerà automaticamente i tuoi post sui social media.

en: Set up your autoposter to automatically share your imported posts, pages and custom post types on your social media channels.
it: Configura il tuo autoposter per condividere automaticamente i tuoi post importati, le pagine e i tipi di post personalizzati sui tuoi canali di social media.

en: deactivated
it: disattivato

en: at best times
it: nei miglior orari

en: Instant Caching for Link Posts
it: Memorizzazione nella cache istantanea per i post di collegamento

en: Apply best times
it: Applicare gli orari migliori

en: Autoposter for Imported Posts
it: Autoposter per post importati

en: no URL Shortener
it: nessun URL Shortener

en: Please note: XING stores the Open Graph parameters of a link for up to 7 days. Changes may not be immediately visible on XING.
it: Nota: XING memorizza i parametri Open Graph di un link per un massimo di 7 giorni. Le modifiche potrebbero non essere immediatamente visibili su XING.

en: Apply for all connections
it: Applica per tutte le connessioni

en: Apply for all %s connections
it: Applica per tutte le connessioni %s

en: + add Parameter
it: + aggiungi parametro

en: Value
it: Valore

en: Please make sure that your post, page or custom post type is published or scheduled to be published on this blog before you try to post it with Blog2Social. Published WP posts will be shared with your chosen permalink, scheduled WP posts will be shared with the posting id link.
it: Assicurati che il tuo tipo di post, pagina o post personalizzato sia pubblicato o pianificato per essere pubblicato su questo blog prima di provare a pubblicarlo con Blog2Social. I post WP pubblicati saranno condivisi con il tuo permalink scelto, i post WP programmati saranno condivisi con il link dell'ID di pubblicazione.

en: Define parameters that will be added to link posts on this network e.g. to create tracking links with UTM paramters. <a target="_blank" href="%s">More information</a>
it: Definire i parametri che verranno aggiunti per collegare post su questa rete, ad es. per creare collegamenti di tracciamento con parametri UTM. <a target="_blank" href="%s"> Ulteriori informazioni </a>

en: Blog2Social: Social Media Content Calendar
it: Blog2Sociale: Calendario dei contenuti dei social media

en: The name of the post author.
it: Il nome dell'autore del post.

en: Select image
it: Seleziona un'immagine

en: Create a new post
it: Crea un nuovo post

en: You have not published or scheduled any posts.
it: Non hai pubblicato o programmato alcun post.

en: You want to create image posts with any image from your media library?
it: Vuoi creare post di immagini con qualsiasi immagine della tua libreria multimediale?

en: Apply post template settings
it: Applicare le impostazioni del modello di post

en: You have not saved any favorites.
it: Non hai salvato alcun preferito.

en: You have not saved any drafts.
it: Non hai salvato alcuna bozza.

en: Apply image
it: Applica immagine

en: Upgrade to Blog2Social Smart or higher to customize your individual post templates that will automatically pre-format the structure of your social media posts. Select and define elements, such as title, excerpt, content, hashtags, and edit the post format. The “content” element is selected by default. Define custom post templates per social network and per profile, group & page. You can also add static content (such as individual hashtags or slogans) to your post templates.
it: Aggiorna a Blog2Social Smart o superiore per personalizzare i modelli di post individuali che pre-formattano automaticamente la struttura dei tuoi post sui social media. Seleziona e definisci elementi come titolo, estratto, contenuto, hashtag e modifica il formato del post. L'elemento "content" è selezionato per impostazione predefinita. Definisci modelli di post personalizzati per social network e per profilo, gruppo e pagina. Puoi anche aggiungere contenuti statici (come singoli hashtag o slogan) ai modelli di post.

en: max. %s Tags
it: max %s Tag

en: Apply best time settings
it: Applica i migliori periodi d'impostazioni

en: Could not hide notice. Please refresh the page and retry.
it: Impossibile nascondere l'avviso. Aggiorna la pagina e riprova.

en: Favorites
it: Preferiti

en: Search
it: Cerca

en: Animals & Nature
it: Animali & Natura

en: Objects
it: Oggetti

en: Activities
it: Attività

en: No emojis found
it: Nessuna emoji trovata

en: Flags
it: Bandiere

en: Symbols
it: Simboli

en: Social Media Post Drafts
it: Bozze dei post sui social media

en: To share social media posts on Reddit or Diigo, a link is required.
it: Per condividere post sui social media su Reddit o Diigo, è necessario un link.

en: Social Media Posts
it: I post di Social Media

en: Recently Used
it: Utilizzato di recente

en: Smileys & People
it: Sorrisi e persone

en: Food & Drink
it: Cibo e bevande

en: Travel & Places
it: Viaggi e Luoghi

en: Yes, I want to upgrade to Blog2Social Premium
it: Sì, voglio passare a Blog2Social Premium

en: Upgrade to PRO and above
it: Aggiorna a PRO e oltre

en: Check out Blog2Social Premium with more awesome features for scheduling and sharing (e.g. auto-posting, best time scheduling, social media calendar) 30-days for free. The trial is free of charge, without any obligations, no automatic subscription. Basic features of the Free Version are free forever.
it: Dai un'occhiata a Blog2Social Premium con altre fantastiche funzionalità per la pianificazione e la condivisione (ad es. pubblicazione automatica, pianificazione nel miglior orario, calendario dei social media) per 30 giorni gratis. La prova è gratuita, senza alcun obbligo, senza abbonamento automatico. Le caratteristiche di base della Versione Free sono gratuite per sempre.

en: Philippines
it: Filippine

en: South Africa
it: Sud Africa

en: Chile
it: Cile

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Mexico
it: Messico

en: Sweden
it: Svezia

en: Korea
it: Corea

en: Japan
it: Giappone

en: Hungary
it: Ungheria

en: Finland
it: Finlandia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Denmark
it: Danimarca

en: Germany
it: Germania

en: France
it: Francia

en: Poland
it: Polonia

en: Turkey
it: Turchia

en: Norway
it: Norvegia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Spain
it: Spagna

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Italy
it: Italia

en: Ireland
it: Irlanda

en: United States of America
it: Stati Uniti d'America

en: Greece
it: Grecia

en: Learn how to edit and adjust Open Graph tags.
it: Scopri come modificare e regolare i tag Open Graph.

en: Start your 30-day free Premium trial
it: Inizia la tua prova Premium gratuita di 30 giorni

en: is determined automatically
it: viene determinato automaticamente

en: Great Britain
it: Gran Bretagna

en: Czechoslovakia
it: Cecoslovacchia

en: Learn how to edit and adjust Twitter Card tags.
it: Scopri come modificare e regolare i tag Twitter Card.

en: Upgrade to Blog2Social Smart
it: Aggiorna a Blog2Social Smart

en: Start your free 30-day-Premium-trial
it: Inizia gratis la tua prova Premium di 30 giorni

en: next share by %s
it: prossima condivisione di %s

en: Network does not support GIFs
it: La rete non supporta le GIF

en: shared by %s
it: condiviso da %s

en: Upgrade to SMART and above
it: Aggiorna a SMART e oltre

en: scheduled by %s
it: programmato da %s

en: The image will be changed
it: L'immagine verrà modificata

en: By changing your image in the link post format it will be changed for all networks listed below. This also applies for all scheduled posts in this post format.
it: Modificando l'immagine nel formato del post di link verrà modificato per tutte le reti elencate di seguito. Questo vale anche per tutti i post programmati in questo formato di post.

en: More Information
it: Ulteriori informazioni

en: Violating these rules can result in suspending your account. Always vary your content with different images, comments, hashtags or handles to prevent duplicate posts.
it: La violazione di queste regole può comportare la sospensione dell'account. Varia sempre i tuoi contenuti con immagini, commenti, hashtag o maniglie diversi per evitare post duplicati.

en: The networks Diigo, Bloglovin’ and Google Business Profile do not support the GIF image format and will display your standard image instead.
it: Le reti Diigo, Bloglovin' e Google Business non supportano il formato di immagine GIF e mostreranno invece l'immagine standard.

en: Learn how it works
it: Scopri come funziona

en: Blog2Social needs Wordpress Version 4.7.0 or higher.
it: Blog2Social ha bisogno di WordPress versione 4.7.0 o successiva.

en: If this post was previously shared or scheduled, your current changes will also affect the look of previously shared or scheduled posts, as Twitter will always pull the most up-to-date information from the Twitter Card tags. If this post has already been shared, it may take up to 7 days for Twitter to update your current changes.
it: Se questo post è stato precedentemente condiviso o pianificato, le modifiche correnti influenzeranno anche l'aspetto dei post condivisi o pianificati in precedenza, in quanto Twitter estrarrà sempre le informazioni più aggiornate dai tag della scheda Twitter. Se questo post è già stato condiviso, potrebbero essere volerci fino a 7 giorni prima che Twitter aggiorni le modifiche correnti.

en: <a target="_blank" href="%s">Learn how to set up auto posting for imported posts</a>
it: <a target="_blank" href="%s">Scopri come impostare la registrazione automatica per i post importati</a>

en: Share imported posts with the Auto Poster: Posts that you import via RSS feeds and plugins can be shared automatically on your social media channels.
it: Condividi i post importati con il poster automatico: i post importati tramite feed RSS e plug-in possono essere condivisi automaticamente sui canali social.

en: Blog2Social Premium PRO allows you to save your preferred social network accounts into network collections for a faster future access. You can assign individual names for each network collection so you can easily access them for your next social sharing activitiy. Use specific network collections for recurring sharing purposes or campaigns, e.g. for initial sharing of new blog posts, for re-sharing evergreen content or for sharing images or videos. Bundle your preferred social network accounts into a network collection for a faster future access. Assign a name to each network collection so you can easily access them for your next social sharing activitiy. You can also connect multiple profiles, pages and groups per network in one network collection.
it: Blog2Social Premium PRO consente di salvare gli account di social network preferiti in raccolte di rete per un accesso futuro più veloce. È possibile assegnare singoli nomi per ogni raccolta di rete in modo da potervi accedere facilmente per la successiva attività di condivisione social network. Utilizza raccolte di rete specifiche per scopi di condivisione o campagne ricorrenti, ad esempio per la condivisione iniziale di nuovi post di blog, per ri-condividere contenuti sempreverdi o per condividere immagini o video. Raggruppa i tuoi account di social network preferiti in una raccolta di reti per un accesso futuro più veloce. Assegna un nome a ogni raccolta di reti in modo da potervi accedere facilmente per la tua successiva attività di condivisione social. È inoltre possibile connettere più profili, pagine e gruppi per rete in un'unica raccolta di reti.

en: Would you like to retweet?
it: Vuoi ritwittare?

en: You have deleted all meta data for posts and pages successfully.
it: Hai eliminato tutti i metadati per i post e le pagine con successo.

en: authorize
it: autorizza

en: Confirm
it: Conferma

en: The link you followed has expired. Please refresh your page.
it: Il link che hai seguito è scaduto. Aggiorna la tua pagina.

en: Your message has been saved by PR-Gateway as a draft!
it: Il tuo messaggio è stato salvato da PR-Gateway come bozza!

en: Share your blog posts with the Auto Poster: Your blog posts will be shared automatically on your social media channels as soon as you publish or update a new post. You can also choose to autopost scheduled blog posts as soon as they are published.
it: Condividi i tuoi post di blog con l'autoposter: i tuoi post di blog verranno condivisi automaticamente sui tuoi canali di social media non appena pubblichi o aggiorni un nuovo post. È inoltre possibile scegliere di pubblicare automaticamente i post di blog pianificati non appena vengono pubblicati.

en: Your message was not successfully transmitted. Please try again!
it: Il messaggio non è stato trasmesso correttamente. Riprova!

en: <a target="_blank" href="%s">Learn how to set up auto posting for your blog posts</a>
it: <a target="_blank" href="%s">Scopri come impostare la pubblicazione automatica dei post del tuo blog</a>

en: Shortcodes
it: Shortcode

en: This XING API is no longer supported by XING. Please connect your XING accounts with the new XING interface to reschedule your posts.
it: Questa API XING non è più supportata da XING. Connetti i tuoi account XING alla nuova interfaccia XING per riprogrammare i tuoi post.

en: load Draft
it: carica bozza

en: There are no social network accounts assigned to your selected network collection. Please assign at least one social network account or select another network collection.
it: Nessun account di social network assegnato alla raccolta di rete selezionata. Assegnare almeno un account di social network o selezionare un'altra raccolta di rete.

en: Available networks to select your auto-post connecitons:
it: Reti disponibili per selezionare connessioni per post automatici:

en: Instagram published your post without text. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
it: Instagram ha pubblicato il tuo post senza testo. Consulta la seguente <a target="_blank" href="%s">guida</a>.

en: The network can not publish special characters such as Emoji. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
it: La rete non può pubblicare caratteri speciali come gli Emoji. Consulta la <a target="_blank" href="%s">guida</a>.

en: An unknown error occurred!
it: Si è verificato un errore sconosciuto!

en: 1x publish press release
it: 1x pubblicare il comunicato stampa

en: 1x publish report
it: 1x pubblica report

en: 1x promote event
it: 1x evento promozionale

en: or <a target="_blank" href="%s">start with free 30-days-trial of Blog2Social Premium</a> (no payment information needed)
it: o <a target="_blank" href="%s">iniziare Blog2Social Premium con 30 giorni di prova gratuita</a> (non sono necessarie informazioni di pagamento)

en: Please contact our support!
it: Contatta il nostro supporto!

en: <a href="%s" target="_blank">Please find more Information and help in our FAQ</a>
it: <a href="%s" target="_blank">Si possono trovare ulteriori informazioni e aiuto nelle nostre FAQ</a>

en: Category
it: Categoria

en: Contact Details
it: Dettagli contatto

en: City
it: Città

en: Country
it: Paese

en: Name
it: Nome

en: Post a Press Release
it: Pubblicare un comunicato stampa

en: Language
it: Lingua

en: German
it: Tedesco

en: English
it: Inglese

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Message
it: Messaggio

en: Keywords with commas (e.g .: Blog2Social, PR-Gateway)
it: Parole chiave con virgole (ad esempio:: Blog2Social, PR-Gateway)

en: Press
it: Stampa

en: Mrs.
it: Sig.ra

en: Mr.
it: Sig.

en: Street
it: Via

en: Number
it: Numero

en: Zip Code
it: CAP

en: Phone
it: Telefono

en: Company Description
it: Descrizione dell'azienda

en: PR-Gateway offers a paid online distribution service for submitting press releases, articles and social media news to more than 250 news sites, special interest websites and social news sites. If your blog posts provide trade or industry information or expert articles (no advertising), you may submit them to PR-Gateway to turn them into valid online press releases or online articles and select a specific choice of websites and services to publish your post.
it: PR-Gateway offre un servizio di distribuzione online a pagamento per la presentazione di comunicati stampa, articoli e notizie sui social media a più di 250 siti di notizie, siti di interesse speciale e siti di notizie sociali. Se i tuoi post di blog forniscono informazioni commerciali o di settore o articoli di esperti (nessuna pubblicità), puoi inviarli a PR-Gateway per trasformarli in comunicati stampa online validi o articoli online e selezionare una scelta specifica di siti web e servizi per pubblicare il tuo post.

en: Register here to open your PR-Gateway account.
it: Registrati qui per aprire il tuo account PR-Gateway.

en: Website
it: Sito web

en: Logout
it: Esci

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Version
it: Versione

en: Upgrade License
it: Aggiorna licenza

en: Plans & Prices
it: Piani & Prezzi

en: If you like Blog2Social, please give us a 5 star rating. If there is anything that does not work for you, please contact us!
it: Se ti piace Blog2Social, ti preghiamo di darci una valutazione a 5 stelle. Se c'è qualcosa che non funziona, ti preghiamo di contattarci!

en: You are currently sharing this post as image post. Changes to title and description Meta Tag parameters will only be supported for link post formats. Please change your post format to link post to make individual changes to the title and description for your post preview.
it: Stai condividendo questo post come post di immagine. Le modifiche ai parametri Meta Tag titolo e descrizione saranno supportate solo per i formati dei post di collegamento. Modifica il formato del post per collegare il post per apportare modifiche individuali al titolo e alla descrizione dell'anteprima del post.

en: Your changes will have no effect on your social media posts on Facebook, if you have manually unchecked the Meta Tag options for Facebook in your Blog2Social <a target="_blank" href="%s">settings</a>
it: Le modifiche non avranno alcun effetto sui tuoi post sui social media su Facebook, se hai deselezionato manualmente le opzioni Meta Tag per Facebook nelle impostazioni di <a target="_blank" href="%s">Blog2Social</a>

en: Your changes will have no effect on your social media posts on Twitter, if you have manually unchecked the Meta Tag options for Twitter in your Blog2Social <a target="_blank" href="%s">settings</a>
it: Le modifiche non avranno alcun effetto sui tuoi post sui social media su Twitter, se hai deselezionato manualmente le opzioni Meta Tag per Twitter nelle impostazioni di <a target="_blank" href="%s">Blog2Social</a>

en: Blog2Social Blog News
it: Notizie Blog Blog2Social

en: You are signed out of PR-Gateway!
it: Si è disconnessi da PR-Gateway!

en: Your message will now be sent over PR gateway to the press portals!
it: Il tuo messaggio verrà ora inviato tramite PR gateway ai portali di stampa!

en: See all publications for your message live on
it: Vedi tutte le pubblicazioni per il tuo messaggio in diretta su

en: Unfortunately, your request cannot be processed by Blog2Social. Please try again!
it: Sfortunatamente, la tua richiesta non può essere elaborata da Blog2Social. Riprova!

en: You want to change the image, title and description for your post?
it: Vuoi modificare l'immagine, il titolo e la descrizione del tuo post?

en: With Blog2Social you can select a featured image or any image you select to be displayed with your link post. Blog2Social will automatically write the required parameter in the Twitter Card meta tags of your blog post, so that your selected image will be displayed with your link post. If you don't want Blog2Social to do that, because you have defined your own Twitter Card meta tags, please uncheck this box. Please note that you cannot select a specific image for your link post without Twitter Card meta tags.
it: Con Blog2Social è possibile selezionare un'immagine in primo piano o qualsiasi immagine selezionata per essere visualizzata con il post di collegamento. Blog2Social scriverà automaticamente il parametro richiesto nei meta tag della scheda Twitter del tuo post di blog, in modo che l'immagine selezionata venga visualizzata con il tuo post di link. Se non vuoi che Blog2Social lo faccia, perché hai definito i tuoi meta tag Twitter Card, deseleziona questa casella. Tieni presente che non puoi selezionare un'immagine specifica per il tuo post di link senza meta tag della scheda Twitter.

en: Twitter has changed its policy for posting link posts via plugins or web applications. Twitter does no longer display the featured or selected image for your blog post, but only images defined in the Twitter Card Meta Tags of your blog post. If you have not defined any Twitter Card Meta Tags, Twitter displays a random image from your blog post or blog site. If you have defined an image in your blog post Twitter Card Meta Tags that does not meet the image size requirements, Twitter displays a white space for the image of your link post. Please make sure that your image meets the image size requirements for Twitter.
it: Twitter ha cambiato la sua politica per la pubblicazione di post di link tramite plugin o applicazioni web. Twitter non visualizza più l'immagine in primo piano o selezionata per il tuo post di blog, ma solo le immagini definite nei Meta Tag della scheda Twitter del tuo post di blog. Se non hai definito alcun Tag Meta scheda Twitter, Twitter visualizza un'immagine casuale dal tuo post di blog o sito blog. Se hai definito un'immagine nel tuo post di blog Twitter Card Meta Tags che non soddisfa i requisiti di dimensione dell'immagine, Twitter visualizza uno spazio vuoto per l'immagine del tuo post di link. Assicurati che l'immagine soddisfi i requisiti di dimensione dell'immagine per Twitter.

en: With Blog2Social you can select a featured image or any image you select to be displayed with your link post. Blog2Social will automatically write the required parameter in the OG Meta Tags of your blog post, so that your selected image will be displayed with your link post. If you don't want Blog2Social to do that, because you have defined your own OG meta tags, please uncheck this box. Please note that you cannot select a specific image for your link post without OG meta tags.
it: Con Blog2Social è possibile selezionare un'immagine in primo piano o qualsiasi immagine selezionata per essere visualizzata con il post di collegamento. Blog2Social scriverà automaticamente il parametro richiesto nei Meta Tag OG del tuo post di blog, in modo che l'immagine selezionata verrà visualizzata con il tuo post di link. Se non vuoi che Blog2Social lo faccia, perché hai definito i tuoi meta tag OG, deseleziona questa casella. Tieni presente che non puoi selezionare un'immagine specifica per il tuo post di link senza meta tag OG.

en: Facebook has changed its policy for posting link posts via plugins or web applications. Facebook does no longer display the featured or selected image for your blog post, but only images defined in the Open Graph (OG) Meta Tags of your blog post. If you have not defined any OG Meta Tags, Facebook displays a random image from your blog post or blog site. If you have defined an image in your blog post OG Meta Tags that does not meet the image size requirements, Facebook also does not displayed your selected image, but a random image. Please make sure that your image meets the image size requirements for Facebook.
it: Facebook ha cambiato la sua politica per la pubblicazione di post di link tramite plugin o applicazioni web. Facebook non visualizza più l'immagine in primo piano o selezionata per il tuo post di blog, ma solo le immagini definite nei Meta Tag Open Graph (OG) del tuo post di blog. Se non hai definito alcun OG Meta Tag, Facebook visualizza un'immagine casuale dal tuo post di blog o sito blog. Se hai definito un'immagine nel tuo post di blog OG Meta Tags che non soddisfa i requisiti di dimensione dell'immagine, Facebook non mostra anche l'immagine selezionata, ma un'immagine casuale. Assicurati che la tua immagine soddisfi i requisiti di dimensione dell'immagine per Facebook.

en: Select the content that will be automatically pre-filled in your Twitter posts. If you have ticked the box "include WordPress tags as hashtags in my post", hashtags are automatically added in the drop-down menu.
it: Seleziona i contenuti che verranno compilati automaticamente nei tuoi post di Twitter. Se hai spuntato la casella "includi i tag WordPress come hashtag nel mio post", gli hashtag vengono aggiunti automaticamente nel menu a discesa.

en: Social Meta Tags Settings
it: Impostazioni dei meta tag social

en: Change image, title and description for your post on this network
it: Cambia immagine, titolo e descrizione per il tuo post su questa rete

en: If Retweets are enabled, every Original-Tweet you schedule in this step will be retweeted by the selected Twitter accounts. If, for example, 3 Original-Tweets are scheduled, every single Tweet will trigger a Retweet for the selected Twitter accounts.
it: Se i Retweet sono abilitati, ogni Tweet originale che hai in programma in questo passaggio verrà ritwittato dagli account Twitter selezionati. Se, ad esempio, sono pianificati 3 Tweet originali, ogni singolo Tweet attiverà un Retweet per gli account Twitter selezionati.

en: Click Load My Time Settings in the preview editor to schedule your posts automatically for your individually chosen best times.
it: Fai clic su Carica Impostazioni Miei Orari nell'editor di anteprima per pianificare automaticamente i tuoi post nei tuoi orari migliori scelti individualmente.

en: You can also configure your own individual time settings for each of your social media connections to post your content on social media when your followers are online. By configuring an individual cross-posting schedule for all your networks you can set up an effective social media posting plan to reach as many followers as possible.
it: Puoi anche configurare le tue impostazioni di orario individuali per ciascuna delle tue connessioni ai social media per pubblicare i tuoi contenuti sui social media quando i tuoi follower sono online. Configurando un singolo programma di cross-posting per tutte le tue reti puoi impostare un piano di pubblicazione dei social media efficace per raggiungere il maggior numero possibile di follower.

en: You can always edit the predefined times in the preview editor for any post or network and save your new settings as default for future use.
it: Puoi sempre modificare gli orari predefiniti nell'editor di anteprima per qualsiasi post o rete e salvare le nuove impostazioni come predefinite per un uso futuro.

en: Why Retweets?
it: Perché Retweet?

en: Retweets are the recommended way to reshare the same Tweets across Twitter accounts in accordance with Twitter new rules. You can now schedule multiple Retweets for an original Tweet that you are planning right from your WordPress.
it: I retweet sono il modo consigliato per ricondividere gli stessi Tweet tra gli account Twitter in conformità con le nuove regole di Twitter. Ora puoi programmare più Retweet per un Tweet originale che stai pianificando direttamente dal tuo WordPress.

en: Learn how to set up and apply individual best times to your social media scheduling and auto-poster.
it: Scopri come configurare e applicare i singoli orari migliori alla pianificazione dei social media e all'auto-poster.

en: Blog2Social provides you with a pre-configured time-scheme to automatically schedule your social media posts for the best times to share on each social network based on recent research. Click Load Best Times in the preview editor to schedule your posts automatically for the best times to post on each social network.
it: Blog2Social ti fornisce uno schema di tempo preconfigurato per pianificare automaticamente i tuoi post sui social media nei momenti migliori da condividere su ogni social network sulla base di ricerche recenti. Fai clic su Carica i momenti migliori nell'editor di anteprima per pianificare automaticamente i tuoi post per i momenti migliori da pubblicare su ogni social network.

en: Activate Blog2Social PREMIUM PRO.
it: Attivare Blog2Social PREMIUM PRO.

en: Also included:
it: Incluso anche:

en: With Blog2Social PREMIUM PRO you can also:
it: Con Blog2Social PREMIUM PRO puoi anche:

en: Post on LinkedIn pages, XING pages and groups, as well as Facebook pages and groups
it: Pubblicare su pagine, pagine e gruppi XING, nonché pagine e gruppi di Facebook

en: Schedule your posts at the best times on each network: for one time, multiple times or recurrently
it: Pianifica i tuoi post negli orari migliori su ogni rete: per una volta, più volte o periodicamente

en: Reporting and calendar: keep track of your published and scheduled social media posts
it: Report e calendario: tieni traccia dei tuoi post sui social media pubblicati e pianificati

en: Social media auto-posting and auto-scheduling
it: Autoposting e pianificazione automatica dei social media

en: Posting to social media pages and groups in Facebook
it: Pubblicazione su pagine e gruppi di social media su Facebook

en: Reporting with links to already published posts
it: Report con i link ai post già pubblicati

en: Did you miss something?
it: Ti sei perso qualcosa?

en: Help us make Blog2Social even better!
it: Aiutaci a rendere Blog2Social ancora migliore!

en: submit
it: invia

en: Terms
it: Termini

en: We never store your data from your social media profiles
it: Non archiviamo mai i tuoi dati dai tuoi profili di social media

en: Upgrade to Blog2Social PREMIUM PRO
it: Aggiornamento a Blog2Social PREMIUM PRO

en: I need some more time to decide
it: Ho bisogno ancora qualche tempo per decidere

en: E-Mail
it: Email

en: Privacy Policy
it: Informativa sulla privacy

en: Job
it: Lavoro

en: Event
it: Evento

en: Product
it: Prodotto

en: You can select different combinations of networks and save them for different sharing purposes.
it: È possibile selezionare diverse combinazioni di reti e salvarle per diversi scopi di condivisione.

en: Your free trial of Blog2Social PREMIUM has ended.
it: La versione di prova gratuita di Blog2Social PREMIUM è terminata.

en: We hope you liked Blog2Social Premium.
it: Ci auguriamo che Ti sia piaciuto Blog2Social Premium.

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: The license has been successfully activated.
it: La licenza è stata attivata correttamente.

en: Your license key has reached the maximum number of users.
it: Il codice di licenza ha raggiunto il numero massimo di utenti.

en: We updated our Privacy Policy
it: Abbiamo aggiornato la nostra Informativa sulla privacy

en: Blog2Social is a service of Adenion GmbH
it: Blog2Social è un servizio di Adenion GmbH

en: I agree to the Adenion Privacy Policy
it: Accetto l'Informativa sulla privacy di Adenion

en: Your entered License Key is invalid. Please contact support!
it: La chiave di licenza immessa non è valida. Contatta il supporto!

en: Something went wrong on our side. Please contact support!
it: Qualcosa è andato storto dalla nostra parte. Contatta il supporto!

en: Did you miss something? Tell us!
it: Ti sei perso qualcosa? Diccelo!

en: Blog2Social PREMIUM can do so much for you: Auto-publish your blog post on autopilot, automatically schedule your social media posts with the Best Time Manager. Select images and post formats (link post or image post) for each social community. Upload and select any image for sharing. Save multiple combinations of networks for different sharing purposes. Start from only $6.58 per month to benefit from PREMIUM features.
it: Blog2Social PREMIUM può fare così tanto per te: pubblica automaticamente il tuo post sul blog con il pilota automatico, pianifica automaticamente i tuoi post sui social media con il Best Time Manager. Seleziona formati degli immagini e dei post (link post o post immagine) per ogni social community. Carica e seleziona qualsiasi immagine da condividere. Salvare combinazioni multipli di reti per scopi di condivisioni diversi. Inizia da soli 5,75 dollari al mese per usa beneficiare delle funzionalità PREMIUM.

en: Your free Blog2Social Premium trial version is activated for
it: La versione di prova gratuita di Blog2Social Premium è attivata per

en:  Days
it:  Giorni

en:  today
it:  oggi

en: Yes, I want to test Blog2Social Premium 30 days for free
it: Sì, voglio testare Blog2Social Premium 30 giorni gratis

en: RATE IT!
it: VALUTALO!

en: Blog2Social has detected another plugin that is setting Social Meta tags for your blog posts. To ensure that your Social Meta tags are set correctly for your social media posts shared with Blog2Social, please deactivate the Facebook Open Graph and Twitter Card Tags settings in your other plugins.
it: Blog2Social ha rilevato un altro plugin che sta impostando i tag Social Meta per i tuoi post di blog. Per assicurarti che i tuoi tag Social Meta siano impostati correttamente per i tuoi post sui social media condivisi con Blog2Social, disattiva le impostazioni Facebook Open Graph e Twitter Card Tags negli altri plugin.

en: This entry could not be removed. It's not yours!
it: Impossibile rimuovere questa voce. Non è tua!

en: This entry was removed successfully.
it: Questa voce è stata rimossa correttamente.

en: This post was edited successfully.
it: Questo post è stato modificato con successo.

en: Post was scheduled successfully on your blog!
it: Post è stato programmato con successo sul tuo blog!

en: Post is published successfully on your blog!
it: Post è pubblicato con successo sul tuo blog!

en: Saved as draft
it: Salvato come bozza

en: Could not save draft
it: Impossibile salvare la bozza

en: Your authorization was successful.
it: La tua autorizzazione è riuscita.

en: Your profile was saved successful.
it: Il tuo profilo è stato salvato correttamente.

en: Your profile could not be saved.
it: Impossibile salvare il profilo.

en: Your authorization could not be removed.
it: Impossibile rimuovere l'autorizzazione.

en: Your authorization has been removed successfully.
it: L'autorizzazione è stata rimossa correttamente.

en: Thank you! Your feedback has been received.
it: Grazie! Il tuo feedback è stato ricevuto.

en: Your feedback could not be delivered.
it: Non è stato possibile inviare il tuo feedback.

en: Your settings were successfully saved.
it: Le impostazioni sono state salvate correttamente.

en: Your settings could not be saved.
it: Impossibile salvare le impostazioni.

en: Your settings could not be saved, because you have auto-posting enabled but no social networks selected.
it: Non è stato possibile salvare le impostazioni perché è stata abilitata la pubblicazione automatica ma non sono stati selezionati social network.

en: Ok, you deserve it
it: Ok, te lo meriti.

en: Nope, maybe later
it: No, forse più tardi

en: I already did it
it: L'ho già fatto

en: Hi, we noticed you just shared your %s. blog post with Blog2Social - that's awesome! Could you please do us a favor and give it a 5-star rating on WordPress? Just to help us spread the word and boost our motivation.
it: Ciao, abbiamo notato che hai appena condiviso il tuo %s. articolo sul blog con Blog2Social - che è impressionante! Potresti farci un favore e darci una valutazione di 5 stelle su WordPress? Solo per aiutarci a diffondere la parola e aumentare la nostra motivazione.

en: You currently have both Blog2Social Social Meta Tags and All in One SEO Pack plugins active. To make sure that your Social Meta Tags are set correctly, please deactivate All in One Seo Social Meta settings. If they are already deactivated, you can ignore this message.
it: Al momento hai entrambi i tag Blog2Social Social Meta Tags e All in One SEO Pack plugin attivi. Per assicurarti che i tuoi Tag Meta Social siano impostati correttamente, disattiva tutte le impostazioni di One Seo Social Meta. Se sono già disattivati, è possibile ignorare questo messaggio.

en: WordPress uses heartbeats by default, Blog2Social as well. Please enable heartbeats for using Blog2Social! See also:
it: WordPress utilizza heartbeats  per impostazione predefinita, Blog2Social pure. Abilitare i heartbeats per l'utilizzo di Blog2Social! Vedi anche:

en: To use all features of Blog2Social, PHP version 5.5.3 or higher is required. Our support assists you as of PHP version 5.5.3. See also:
it: Per utilizzare tutte le funzionalità di Blog2Social, è necessario PHP versione 5.5.3 o successiva. Il nostro supporto ti assiste a quanto di PHP versione 5.5.3. Vedi anche:

en: Blog2Social Troubleshooting-Tool
it: Blog2Social Risoluzione dei problemi

en: Thank you. You'll now receive the blog updates from Blog2Social.
it: Grazie. Ora riceverai gli aggiornamenti del blog da Blog2Social.

en: Autoposter limit has been reached
it: È stato raggiunto il limite di autoposter

en: Your daily limit for posting automatically has been reached.
it: È stato raggiunto il limite giornaliero per la pubblicazione automatica.

en: The page and post meta data could not be removed.
it: Impossibile rimuovere i metadati della pagina e del post.

en: Drafts
it: Bozze

en: Are you sure you want to delete this draft?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa bozza?

en: Are you sure you want to delete this Social Media draft?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa bozza di social media?

en: Delete Draft
it: Elimina bozza

en: Delete Social Media Draft
it: Elimina bozza di social media

en: Overwrite Draft
it: Sovrascrivi bozza

en: There is already a saved draft for this WordPress post or page. If you save a new draft it will overwrite the old draft.  Are you sure you want to overwrite your draft?
it: C'è già una bozza salvata per questo post o pagina WordPress. Se salvate una nuova bozza, questa sovrascriverà la bozza precedente.  Sei sicuro di voler sovrascrivere la bozza?

en: last saved
it: ultimo salvataggio

en: Edit Post Template
it: Modifica il template del post

en: Select network collection:
it: Selezionare la raccolta di network:

en: "TITLES" and "KEYWORDS" (Hashtags) are not shortened. If you select the "TITLE" and "KEYWORD" variables for your social media posts, the character limit you define for the "EXCERPT" and/or "CONTENT" variables will be applied within the remaining available character limit of the social network.
it: "TITLES" e "KEYWORDS" (Hashtags) non vengono abbreviati. Se si selezionano le variabili "TITLE" e "KEYWORD" per i post sui social media, il limite di caratteri definito per le variabili "EXCERPT" e/o "CONTENT" verrà applicato entro il limite di caratteri rimanente disponibile del social network.

en: An "EXCERPT" will only be added to your social media post if you have added a manual excerpt in the excerpt editing box of the Gutenberg side menu (document settings) of your post.
it: Un "EXCERPT" verrà aggiunto al tuo post sui social media solo se hai aggiunto un estratto manuale nella casella di modifica degli estratti del menu laterale di Gutenberg (impostazioni del documento) del tuo post.

en: Define the character limit for the variables "EXCERPT" and "CONTENT" individually. Your text will be shortened after the last comma, period, or space character within your character limit.
it: Definire il limite di caratteri per le variabili "EXCERPT" e "CONTENT" singolarmente. Il testo verrà abbreviato dopo l'ultima virgola, punto o spazio entro il limite di caratteri.

en: Network limit
it: Limite di rete

en: Choose your Post Format
it: Scegli il tuo formato per i post

en: Decide in which post format you want to post your content: Link post or image post.
it: Decidi in quale formato di post desideri pubblicare il tuo contenuto: link post o post immagine.

en: Decide in wich form you want to post your Content. Either as image with frame, or as image cut out.
it: Decidi in quale modulo desideri pubblicare i tuoi Contenuti. Sia come immagine con cornice, o come immagine ritagliata.

en: Post Content
it: Pubblica contenuto

en: Edit the content of your post. Move elements by drag and drop into the textarea and customize them as you like.
it: Modifica il contenuto del tuo post. Spostare gli elementi mediante trascinamento della selezione nell'area di testo e personalizzarli come si desidera.

en: Legend
it: Legenda

en: The title of your post
it: Il titolo del tuo post

en: The summary of your post (you define it in the side menu of your post).
it: Il riepilogo del tuo post (lo definisci nel menu laterale del tuo post).

en: The content of your post
it: Il contenuto del tuo post

en: The tags you have set in your post.
it: I tag che hai impostato nel tuo post.

en: Please enable this feature, if you are using varnish caching (HTTP accelerator to relieve your website). Blog2Social will add a "no-cache=1" parameter to the post URL of your Facebook link posts to ensure that Facebook always pulls the current meta data of your blog post.
it: Attiva questa funzione se si utilizza la memorizzazione nella cache varnish (Acceleratore HTTP per agevolare il tuo sito web). Blog2Social aggiungerà un parametro "no-cache" all'URL del post dei tuoi post di link di Facebook per assicurarsi che Facebook estragga sempre i meta dati attuali del tuo post sul blog.

en: all posts
it: tutti post

en: not yet shared
it: non ancora condiviso

en: already shared
it: già condiviso

en: Character limit
it: Limite caratteri

en: Successfully saved
it: Salvato con successo

en: Failed to save
it: Salvataggio non riuscito

en: Format
it: Formato

en: Image
it: Immagine

en: clear
it: pulisci

en: The link will be added automatically at the end of the post.
it: Il link verrà aggiunto automaticamente alla fine del post.

en: recommended length
it: lunghezza raccomandata

en: Preview
it: Anteprima

en: currently scheduled
it: attualmente pianificato

en: Load default settings
it: Carica le impostazioni predefiniti

en: Failed to load the default template
it: Impossibile caricare il template predefinito

en: Image Post
it: Post immagine

en: Publication
it: Pubblicazione

en: Upgrade to Blog2Social Business to easily bundle your connections into network collection and assign your social media connections to other blog users. You can update and delete the connections as well as select forums or boards. Other users will be able to use the social media connection you assigned to them to post and schedule to your social media profile, page or group.
it: Eseguire l'aggiornamento a Blog2Social Business per raggruppare facilmente le connessioni nella raccolta di rete e assegnare le connessioni di social media ad altri utenti del blog. È possibile aggiornare ed eliminare le connessioni, nonché selezionare forum o bacheche. Gli altri utenti potranno utilizzare la connessione di social media che gli hai assegnato per pubblicare e pianificare sul tuo profilo di social media, pagina o gruppo.

en: Upgrade to Blog2Social Business
it: Aggiorna a Blog2Social Business

en: Create new network collection
it: Crea nuova connessione di rete

en: Assign the connection to other blog users
it: Assegnare la connessione ad altri utenti del blog

en: You don't have a Business License
it: Non hai licenza Business

en: This network connection is still assigned to other users.
it: Questa connessione di rete è ancora assegnata ad altri utenti.

en: The user to whom the connection is assigned still has scheduled posts.
it: L'utente a cui è assegnata la connessione ha ancora post pianificati.

en: Delete all scheduled posts from all user who use this connection.
it: Elimina tutti i post pianificati da tutti gli utenti che utilizzano questa connessione.

en: Move the connection to another network collection.
it: Spostare la connessione in un'altra raccolta di rete.

en: move
it: sposta

en: You need at least one network collection
it: È necessaria almeno una raccolta di rete

en: This user don't have a Business License, or it is not the same
it: Questo utente non dispone di una licenza business o non è lo stesso

en: The connection has already been assigned to this user.
it: La connessione è già stata assegnata a questo utente.

en: This connection has already been assigned to this user.
it: Questa connessione è già stata assegnata a questo utente.

en: You can only share the connection with blog users who use the same license as you.
it: Puoi condividere la connessione solo con gli utenti del blog che utilizzano la stessa licenza dell'utente.

en: There are no other users to whom the connection can be assigned.
it: Non ci sono altri utenti a cui è possibile assegnare la connessione.

en: Social Media Calendar
it: Calendario di Social Media

en: This connection was assigned by
it: Questa connessione è stata assegnata da

en: The connection does not exist.
it: La connessione non esiste.

en: An error occured. Please contact our support.
it: Si è verificato un errore! Contatta la nostra assistenza

en: The connection is still assigned to other users. Please withdraw the assigned connection from other users first.
it: La connessione è ancora assegnata ad altri utenti. Ritira prima la connessione assegnata da altri utenti.

en: assign
it: assegnare

en: License
it: Licenza

en: Assigned by
it: Assegnato da

en: Connection currently assigned to
it: Connessione attualmente assegnata a

en: Unknown username
it: Nome utente sconosciuto

en: Save links as drafts while browsing and share or schedule them whenever you want.
it: Salva i link come bozze durante l'esplorazione e condividili o pianificali ogni volta che vuoi.

en: Get the Blog2Social Browser Extension
it: Ottenere l'estensione Browser Blog2Social

en: Saved as draft.
it: Salvato come bozza.

en: Save as Draft
it: Salva come bozza

en: Sharing-Debugger
it: Condivisione Debugger

en: Enter a URL to see how your link preview will look on social media.
it: Inserisci un URL per vedere come sarà l'anteprima del link sui social media.

en: For example your Wordpress Home Page
it: Ad esempio, la home page di WordPress

en: Debug & Preview
it: Debug e anteprima

en: Inspect Post
it: Ispeziona post

en: Validate directly on Twitter
it: Convalida direttamente su Twitter

en: via Browser-Extension
it: tramite l'estensione del browser

en: Check Settings with Sharing-Debugger
it: Verifica delle impostazioni con Sharing-Debugger

en: saved
it: salvato

en: Rate it!
it: Valutalo!

en: NEW
it: NUOVO

en: List
it: Elenco

en: Troubleshooting-Tool
it: Risoluzione dei problemi

en: Step-by-Step-Guide
it: Guida passo a passo

en: Troubleshooting for Error Messages
it: Risoluzione dei problemi relativi ai messaggi di errore

en: You need admin rights to use the Troubleshooting-Tool. Please contact your administrator.
it: Per utilizzare lo strumento Risoluzione dei problemi, è necessario avere i diritti di amministratore. Contattare l'amministratore.

en: Needed
it: Necessario

en: Current
it: Corrente

en: reload
it: ricaricare

en: Export as txt-file
it: Esporta come file txt

en: subscribe
it: iscrizione

en: Autoposting, Sharing und Re-Sharing
it: Autoposting, Condivisione e Ricondivisione

en: Connecting Social Networks
it: Connessione dei social network

en: Installation
it: Installazione

en: Contracting and Licensing
it: Contratti e licenze

en: Helpful Network Settings
it: Impostazioni di rete utili

en: Scheduling and Best Time Manager
it: Pianificazione e Best Time Manager

en: Notifications
it: Notifiche

en: Shared Posts
it: Post condivisi

en: Instant Sharing
it: Condivisione istantanea

en: Help & Support
it: Aiuto & Assistenza (Eng)

en: Your current license:
it: La tua licenza attuale:

en: Activate License
it: Attivare licenza

en: End of Trial
it: Fine della prova

en: or higher
it: o superiore

en: resolve conflict
it: risolvi il conflitto

en: Plugin Warnings:
it: Avvertenze plugin:

en: Your blog post was not available for the network at the time of publishing.
it: Il post del blog non era disponibile per il network al momento della pubblicazione.

en: Please note: Your account is connected via an old XING API that is no longer supported by XING after March 31. Please connect your XING profile, as well as your XING company pages (Employer branding profiles) and business pages with the new XING interface in the Blog2Social network settings. To do this, go to the Blog2Social Networks section and connect your XING accounts with the new XING.
it: Nota: il tuo account è connesso tramite una vecchia API XING che non è più supportata da XING dopo il 31 marzo. Collega il tuo profilo XING, così come le pagine aziendali XING (profili di branding del datore di lavoro) e le pagine aziendali con la nuova interfaccia XING nelle impostazioni di rete Di Blog2Social. Per fare questo, vai alla sezione Blog2Social Networks e collega i tuoi account XING con il nuovo XING.

en: Please note: Google will shut down Google+ for all private accounts (profiles, pages, groups) on 2nd April 2019. You can find further information and the next steps, including how to download your photos and other content here:
it: Nota: Google chiuderà Google per tutti gli account privati (profili, pagine, gruppi) il 2 aprile 2019. Puoi trovare ulteriori informazioni e i passaggi successivi, tra cui come scaricare le tue foto e altri contenuti qui:

en: Number of repeats
it: Numero di ripetizioni

en: Repeats every (days)
it: Ripetere ogni (giorni)

en: Time to publish
it: Ora di pubblicare

en: Edit group settings
it: Modificare le impostazioni del gruppo

en: Company
it: Azienda

en: Employer Branding
it: Branding del datore di lavoro

en: Connection expires on 31 March 2019
it: La connessione scade il 31 marzo 2019

en: Connection expires on 2 April 2019
it: La connessione scade il 2 aprile 2019

en: Jobs & Projects
it: Lavori e progetti

en: Events
it: Eventi

en: Classified Ads
it: Annunci classificati

en: Offer
it: Offerta

en: Request
it: Richiesta

en: YES
it: SÌ

en: My Profile
it: Mio Profilo

en: -For scheduled posts, Blog2Social will save your post and move it to the "Scheduled Posts" tab on your "Site & Blog Content" navigation bar. On your scheduled date and time, your post will move to the "Instant Sharing" tab and you can click on "Share" to post it to your account instantly.
it: -Per i post programmati, Blog2Social salverà il tuo post e lo sposterà nella scheda "Post pianificati" sulla barra di navigazione "Sito e contenuti del blog". Sulla data e l'ora pianificate, il tuo post si sposterà nella scheda "Condivisione istantanea" e puoi fare clic su "Condividi" per pubblicarlo immediatamente sul tuo account.

en: Do you want to mark this post as published ?
it: Vuoi contrassegnare questo post come pubblicato ?

en: Please note: You post has to be marked as public to be posted in a group.
it: Nota: il tuo post deve essere contrassegnato come pubblico per essere pubblicato in un gruppo.

en: Please share your post now
it: Condividi il tuo post adesso

en: -To share your post immediately, click the "Share" button next to your selected Google+ account below.
it: -Per condividere immediatamente il tuo post, fai clic sul pulsante "Condividi" accanto al tuo account Google selezionato qui sotto.

en: For sharing your posts on Google+ you can now use Google+ Instant Sharing
it: Per condividere i tuoi post su Google, ora puoi utilizzare Google Instant Sharing

en: Load Best Times
it: Carica Miglior Orari

en: Delete all scheduled posts for this account irrevocably
it: Elimina irrevocabilmente tutti i post pianificati per questo account

en: View schedule posts
it: Visualizzare i post pianificati

en: Best times
it: Orari migliori

en: To reactivate this connection,
it: Per riattivare questa connessione,

en: select
it: seleziona

en: continue
it: continua

en: Customize & Schedule
it: Personalizza e pianifica

en: Load data...
it: Carica dati

en: Please enter a valid link
it: Inserisci un link valido

en: Write something...
it: Scrivi qualcosa...

en: What would you like to share?
it: Cosa vorresti condividere?

en: Share your post
it: Condividi il tuo post

en: curated post
it: post curato

en: Enter link
it: Inserisci link

en: Invalid data. Please check your data.
it: Dati non validi. Controlla i tuoi dati.

en: No link preview available. Please check your link.
it: Nessuna anteprima del collegamento disponibile. Controlla il tuo link.

en: No connected networks. Please make sure to connect at least one social media account.
it: Nessun network connesso. Assicurati di collegare almeno un account di social media.

en: last modified by %s
it: ultima modifica di %s

en: Please note: XING allows identical posts to be published only once within a group and no more than three times across different groups.
it: Nota: XING consente di pubblicare post identici una sola volta all'interno di un gruppo e non più di tre volte in gruppi diversi.

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Immediate Cross-Posting across all networks: Share an unlimited number of posts
it: Cross-Posting immediato su tutte le reti: condividi un numero illimitato di post

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Scheduled Auto-Posting
it: Autopost programmati

en: Delete Social Media Posts
it: Elimina i post di social media

en: You want to delete your Social Media post?
it: Vuoi eliminare il tuo post sui social media?

en: Are you sure you want to delete these Social Media posts?
it: Sei sicuro di voler eliminare questi post sui social media?

en: -For scheduled posts, Blog2Social will save your post and move it to the "Scheduled Posts" tab on your "Posts & Sharing" navigation bar. On your scheduled date and time, your post will move to the "Instant Sharing" tab and you can click on "Share" to post it to your Facebook Profile instantly.
it: -Per i post programmati, Blog2Social salverà il tuo post e lo sposterà nella scheda "Post programmati" sulla barra di navigazione "Post e condivisione". Sulla data e l'ora pianificate, il tuo post si sposterà nella scheda "Condivisione istantanea" e puoi fare clic su "Condividi" per pubblicarlo immediatamente sul tuo profilo Facebook.

en: Please note:
it: Nota:

en: social media posts ready to be shared
it: i post social media pronti per essere condivisi

en: is waiting to shared by %s
it: in attesa di condivisione da %s

en: -To share your post immediately, click the "Share" button next to your selected Facebook profile below.
it: -Per condividere immediatamente il tuo post, fai clic sul pulsante "Condividi" accanto al tuo profilo Facebook selezionato qui sotto.

en: share
it: condividi

en: This is how it works:
it: Ecco come funziona:

en: Blog2Social uses the official Google Business Profile API to share your content on your business listing. You can connect Google Business Profile listings with up to nine different locations to Blog2Social and you can choose which location you want to share your content on.
it: Blog2Social utilizza l'API ufficiale di Google My Business per condividere i tuoi contenuti nella tua scheda aziendale. Puoi collegare le inserzioni del profilo Google Business con un massimo di nove sedi diverse a Blog2Social e scegliere in quale posizione condividere i tuoi contenuti.

en: Google currently allows access to the API for all companies with up to 9 locations in their Google Business Profile Listings. However, Google plans to extend the API for companies with more than 9 locations in their Google Business Profile listings.
it: Google attualmente consente l'accesso all'API per tutte le aziende con un massimo di 9 sedi nell'elenco del profilo di Google Business. Tuttavia, Google prevede di estendere l'API per le aziende con più di 9 sedi nelle loro inserzioni sul profilo di Google Business.

en: Apply image for this post
it: Applica l'immagine per questo post

en: You want to connect a network profile?
it: Si desidera connettere un profilo di rete?

en: Url Shortener
it: Url abbreviati

en: change
it: cambiare

en: Schedule for specific dates
it: Pianificare per la data specifica

en: Apply image for all posts
it: Applica l'immagine per tutti i post

en: Add Retweet
it: Aggiungi Retweet

en: add another post
it: aggiungi un altro post

en: Copy from original
it: Copia dall'originale

en: You have already retweeted this post.
it: Hai già ritwittato questo post.

en: Change image
it: Cambia immagine

en: Enable Retweets for all Tweets with the selected profile
it: Abilita i Retweet per tutti i Tweet con il profilo selezionato

en: Delay
it: Ritardo

en: The orginal tweet is scheduled on:
it: Il tweet originale è programmato su:

en: Retweet
it:  retweet

en: Blog2Social does not seem to have permission to write in your WordPress database. Please assign Blog2Social the permission to write in the WordPress database. Please also make sure that your MySQL server runs on v5.5.3 or higher, or ask your server administrator to do it for you.
it: Blog2Social non sembra avere il permesso di scrivere nel database WordPress. Assegna a Blog2Social il permesso di scrivere nel database WordPress. Assicurati inoltre che il tuo server MySQL venga eseguito su v5.5.3 o versione successiva o chiedi all'amministratore del server di farlo per te.

en: Modify subreddit
it: Modifica subreddit

en: Violating these rules can result in Twitter suspending your account. Always vary your Tweets with different comments, hashtags or handles to prevent duplicate posts.
it: La violazione di queste regole può comportare la sospensione del tuo account da parte di Twitter. Varia sempre i tuoi Tweet con diversi commenti, hashtag o maniglie per evitare messaggi duplicati.

en: Could not be changed
it: Non si può cambiare

en: Modify pin board
it: Modifica pin board

en: Please re-authorize your account with Blog2Social and try again
it: Autorizzare nuovamente l'account con Blog2Social e riprovare

en: Change successful
it: Modifica riuscita

en: Learn more about this
it: Ulteriori informazioni su questo

en: Select Twitter profile:
it: Seleziona il profilo Twitter:

en: More information
it: Ulteriori informazioni

en: In accordance with the new Twitter TOS, one Twitter account can be selected as your primary Twitter account for auto-posting.
it: In conformità con il nuovo Twitter TOS, un account Twitter può essere selezionato come account Twitter principale per la pubblicazione automatica.

en: You want to edit your scheduled post?
it: Vuoi modificare il tuo post programmato?

en: The default card type to use
it: Il tipo di scheda predefinito da utilizzare

en: Summary
it: Riepilogo

en: Summary with large image
it: Riepilogo con immagine grande

en: edit
it: modifica

en: Calendar
it: Calendario

en: Activate Legacy mode
it: Attiva la modalità Legacy

en: Continue deactivation
it: Continua la disattivazione

en: Your group can not be found by the network.
it: Il tuo gruppo non è stato trovato dalla rete.

en: The network requires a public url.
it: La rete richiede un URL pubblico.

en: activate Legacy mode
it: attiva la modalità Legacy

en: System
it: Sistema

en: Define Twitter post content
it: Definisci i contenuti dei post di Twitter

en: Your daily limit for this network has been reached. Please try again later.
it: È stato raggiunto il limite giornaliero per questa rete. Riprovare più tardi.

en: Plugin contents are loaded one at a time to minimize server load.
it: Il contenuto del plugin viene caricato uno alla volta per ridurre al minimo il carico del server.

en: By enabling this feature your previously published social media posts will be sent again to your selected social media channels as soon as the post is updated.
it: Abilitando questa funzione i tuoi post sui social media pubblicati in precedenza verranno inviati di nuovo ai tuoi canali di social media selezionati non appena il post viene aggiornato.

en: Save as best time for this network
it: Salva come miglior orario per questa rete

en: Do you want to delete your scheduled posts?
it: Vuoi eliminare i tuoi post programmati?

en: Do you want Blog2Social to delete all your scheduled social media posts? Your scheduled posts will no longer be sent to your social networks.
it: Vuoi che Blog2Social elimini tutti i tuoi post sui social media programmati? I tuoi post programmati non verranno più inviati ai tuoi social network.

en: Delete scheduled posts
it: Elimina post pianificati

en: Your daily limit has been reached.
it: Il tuo limite giornaliero è stato raggiunto.

en: Activate Instant Caching
it: Attivare la memorizzazione nella cache istantanea

en: Define the default settings for the custom post format for all of your LinkedIn accounts in the Blog2Social settings.
it: Definire le impostazioni predefinite per il formato di post personalizzato per tutti gli account LinkedIn nelle impostazioni di Blog2Social.

en: Instant Caching for Facebook Link Posts
it: Memorizzazione nella cache istantanea per i post di link di Facebook

en: add Schedule
it: aggiungi pianificazione

en: Timespan
it: Arco di tempo

en: End Of Month
it: Fine del mese

en: Months
it: Mesi

en: Month
it: Mese

en: own period
it: il tuo periodo

en: Start date
it: Data inizio

en: Day of month
it: Giorno del mese

en: add post
it: aggiungi post

en: monthly
it: mensilmente

en: times
it: volte

en: Select a post
it: Seleziona un post

en: weekly
it: settimanamente

en: Repeats
it: Ripetizioni

en: Sort by network
it: Ordina per network

en: show all
it: mostra tutto

en: Scheduled Posts
it: Post programmati

en: Your Activity
it: La tua attività

en: Customizing Social Media Posts
it: Personalizza post social media

en: add/change connection
it: aggiungere/modificare la connessione

en: Post Types
it: Tipi di post

en: Include (Post only...)
it: Includere (pubblicare solo ...)

en: Exclude (Do no post ...)
it: Escludere (non pubblicare ...)

en: Need more?
it: Hai bisogna di più?

en: Image with frame
it: Immagine con il frame

en: Image cut out
it: Immagine ritagliata

en: Give me more information
it: Dammi maggiori informazioni

en: share up to
it: condividere fino a

en: posts per day
it: post al giorno

en: Select to auto-post immediately after publishing or with a delay
it: Selezionare per pubblicare automaticamente immediatamente dopo la pubblicazione o con un ritardo

en: publish with a delay of
it: pubblicare con un ritardo di

en: minutes
it: minuti

en: Filter Posts (Only posts that meet the following criteria will be autoposted)
it: Filtra post (solo i post che soddisfano i seguenti criteri verranno postati automaticamente)

en: Image upload / Media Gallery
it: Caricamento immagini / Galleria multimediale

en: Insert white frames to show the whole image in your timeline. All image information will be shown in your timeline.
it: Inserite cornici bianche per mostrare l'intera immagine nella linea temporale. Tutte le informazioni sull'immagine verranno visualizzate nella timeline.

en: The image preview will be cropped automatically to fit the default Instagram layout for your Instagram timeline. The image will be shown uncropped when opening the preview page for your Instagram post.
it: L'anteprima dell'immagine verrà ritagliata automaticamente per adattarsi al layout Instagram predefinito per la tua timeline di Instagram. L'immagine verrà visualizzata senza il pulsante del pulsante quando si apre la pagina di anteprima del tuo post su Instagram.

en: immediately
it: immediatamente

en: Please see
it: Guarda

en: Define the default settings for the custom post format for all of your Twitter accounts in the Blog2Social settings.
it: Definisci le impostazioni predefinite per il formato dei post personalizzati per tutti i tuoi account Twitter nelle impostazioni di Blog2Social.

en: You have evergreen content you want to re-share from time to time in your timeline? Schedule your evergreen content to be shared once, multiple times or recurringly at specific times.
it: Hai contenuti evergreen che vuoi condividere di tanto in tanto? Pianifica dei contenuti evergreen per condividere una volta, più volte o periodicamente nei momenti specifici.

en: Whenever you publish a post, only a fraction of your followers will actually see your post. Use the Blog2Social Best Times Scheduler to share your post at the best times for each social network. Get more outreach and extend the lifespan of your posts.
it: Ogni volta che pubblichi un post, solo una frazione dei tuoi follower vedrà effettivamente il tuo post. Utilizza l'utilità di Pianificazione dei Miglior Orari di Blog2Social per condividere il tuo post nei momenti migliori per ogni social network. Ottieni una maggiore sensibilizzazione ed estenda la durata dei tuoi post.

en: With Premium Pro, you can change the custom post format photo post or link post for each individual social media post and channel (profile, page, group).
it: Con Premium Pro, puoi modificare il post fotografico o il link del formato del post personalizzato per ogni singolo post e canale sui social media (profilo, pagina, gruppo).

en: Add Open Graph meta tags to your shared posts or pages, required by Facebook and other social networks to display your post or page image, title and description correctly.
it: Aggiungi meta tag Open Graph ai tuoi post o pagine condivisi, richiesti da Facebook e da altri social network per visualizzare correttamente l'immagine del tuo post o della tua pagina, il titolo e la descrizione.

en: Add Twitter Card meta tags to your shared posts or pages, required by Twitter to display your post or page image, title and description correctly.
it: Aggiungi i meta tag della Scheda Twitter ai tuoi post o pagine condivisi, richiesti da Twitter per visualizzare correttamente l'immagine del tuo post o della tua pagina, il titolo e la descrizione.

en: Add the default Open Graph parameters for title, description and image you want Facebook to display, if you share the frontpage of your blog as link post (http://www.yourblog.com)
it: Aggiungi i parametri predefiniti di Open Graph per il titolo, la descrizione e l'immagine che desideri visualizzare su Facebook, se condividi la prima pagina del tuo blog come post di link (http://www.yourblog.com)

en: Add the default Twitter Card parameters for title, description and image you want Twitter to display, if you share the frontpage of your blog as link post (http://www.yourblog.com)
it: Aggiungi i parametri predefiniti della scheda Twitter per il titolo, la descrizione e l'immagine che desideri visualizzare in Twitter, se condividi la prima pagina del tuo blog come post di link (http://www.yourblog.com)

en: Card Meta description
it: Descrizione della Scheda Meta

en: This is a global feature for your blog, which can only be edited by users with admin rights.
it: Si tratta di una funzionalità globale per il tuo blog, che può essere modificata solo da utenti con diritti di amministratore.

en: Reset all page and post meta data
it: Reimposta tutti i metadati di pagine e post

en: Meta Tags Settings for Posts and Pages
it: Impostazioni dei meta tag per post e pagine

en: Frontpage Settings
it: Impostazioni di Frontpage

en: Description
it: Descrizione

en: Please note: Facebook supports images with a minimum dimension of 200x200 pixels and an aspect ratio of 1:1.
it: Nota: Facebook supporta immagini con una dimensione minima di 200x200 pixel e proporzioni di 1:1.

en: Please note: Twitter supports images with a minimum dimension of 144x144 pixels and a maximum dimension of 4096x4096 pixels and less than 5 BM. The image will be cropped to a square. Twitter supports JPG, PNG, WEBP and GIF formats.
it: Nota: Twitter supporta immagini con una dimensione minima di 144x144 pixel e una dimensione massima di 4096x4096 pixel e meno di 5 BM. L'immagine verrà ritagliata in un quadrato. Twitter supporta i formati JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Info: Change Open Graph Meta tags image, title and description for this network
it: Info: Modifica immagine, titolo e descrizione dei tag Open Graph Meta per questa rete

en: You want to change your link image, link title and link description for this network? Click here.
it: Vuoi modificare l'immagine del link, il titolo del link e la descrizione del link per questa rete? Clicca qui.

en: OG Meta title
it: OG Meta titolo

en: OG Meta description
it: OG Meta descrizioni

en: Info: Change Card Meta tags image, title and description for this network
it: Info: Modifica immagine, titolo e descrizione dei tag Meta della scheda per questa rete

en: Card Meta title
it: Titolo Card Meta

en: Schedule Recurrent Post
it: Pianifica post ricorrente

en: Edit Post
it: Modifica post

en: This post is blocked by %1
it: Questo post è bloccato da %1

en: Change details
it: Modifica i dettagli

en: Image URL
it: URL dell'immagine

note: Plugin Name of the plugin
en: Blog2Social: Social Media Auto Post & Scheduler
it: Blog2Sociale: Auto-Post e Pianificazione nei social media

en: Connections
it: Connessioni

en: Your profiles:
it: I tuoi profili:

en: My profile
it: Il mio profilo

en: Show all
it: Mostra tutto

en: You want to publish a post on a specific date? No problem! Just enter your desired date and you are ready to go!
it: Vuoi pubblicare un post in una data specifica? Non c'è problema! Basta inserire la data desiderata e si è pronti ad andare!

en: Choose your
it: Scegli il tuo

en: Upgrade to Premium Pro now.
it: Aggiorna subito a Premium Pro.

en: Blog2Social: Customize & Schedule Social Media Posts
it: Blog2Sociale: Personalizzare e pianificare i post sui social media

en: Need to schedule your posts?
it: Hai bisogno di pianificare i tuoi post?

en: Blog2Social Premium covers everything you need.
it: Blog2Social Premium copre tutto ciò di cui hai bisogno.

en: for:
it: per:

en: Define the default settings for the custom post format for all of your Facebook accounts in the Blog2Social settings.
it: Definire le impostazioni predefinite per il formato di post personalizzato per tutti gli account Facebook nelle impostazioni di Blog2Social.

en: Define the default settings for the custom post format for all of your Instagram accounts in the Blog2Social settings.
it: Definire le impostazioni predefinite per il formato di post personalizzato per tutti gli account Instagram nelle impostazioni di Blog2Social.

en: Load My Times Settings
it: Carica Impostazioni Miei Orari

en: Did you know?
it: Lo sapevi?

en: Please see FAQ
it: Consulta le FAQ

en: Save network selection
it: Salva raccolta di network

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: The connection to your server has been interrupted. Please make sure that your blog is reachable. If your server does not respond or is too slow, Blog2Social cannot connect to the internet. Try again later or contact your webmaster, if this error message persists.
it: La connessione al server è stata interrotta. Assicurati che il tuo blog sia raggiungibile. Se il server non risponde o è troppo lento, Blog2Social non è in grado di connettersi a Internet. Riprova più tardi o contatta il webmaster, se questo messaggio di errore persiste.

en: Post Format
it: Formato post

en: Select image for
it: Seleziona immagine per

en: network connected
it: rete connessa

en: requires image
it: richiede immagine

en: Blog2Social applies the scheduled time settings based on the time zone defined in the general settings of your WordPress. You can select a user-specific time zone that deviates from the Wordpress system time zone for your social media scheduling.<br><br>Select the desired time zone from the drop-down menu.
it: Blog2Social applica le impostazioni dell'ora pianificata in base al fuso orario definito nelle impostazioni generali del tuo WordPress. È possibile selezionare un fuso orario specifico dell'utente che si discosta dal fuso orario del sistema WordPress per la pianificazione dei social media. <br><br>Selezionare il fuso orario desiderato dal menu a discesa.

en: scheduled posts
it: post programmati

en: You want to define a new combination of networks?
it: Si desidera definire una nuova combinazione di reti?

en: You have still set up scheduled posts for this network:
it: Hai ancora impostato i post pianificati per questa rete:

en: With Blog2Social Premium you can:
it: Con Blog2Social Premium puoi:

en: Share on multiple profiles, pages and groups
it: Condividi su più profili, pagine e gruppi

en: Auto-post and auto-schedule new and updated blog posts
it: Pubblicare automaticamente e pianificare automaticamente i post nuovi e aggiornati di blog

en: Schedule your posts at the best times on each network
it: Pianifica i tuoi post negli orari migliori su ogni rete

en: Schedule your post for one time, multiple times or recurrently
it: Pianifica il tuo post per una volta, più volte o periodicamente

en: Schedule and re-share old posts
it: Pianificare e condividere nuovamente i vecchi post

en: Select link format or image format for your posts
it: Seleziona il formato del link o dell'immagine per i tuoi post

en: Select individual images per post
it: Selezionare immagini individuali per post

en: Reporting & calendar: keep track of your published and scheduled social media posts
it: Report & calendario: tieni traccia dei tuoi post sui social media pubblicati e pianificati

en: When do you want to share your post on social media?
it: Quando vuoi condividere il tuo post sui social media?

en: Best Time Manager: use predefined best time scheduler to auto-schedule your social media posts
it: Best Time Manager: utilizza il pianificatore dell'orario migliore predefinito per pubblicare automaticamente i tuoi post sui social media

en: You need a higher user role to upload an image on this blog. Please contact your administrator.
it: Per caricare un'immagine in questo blog è necessario un ruolo utente più elevato. Contattare l'amministratore.

en: Select or upload an image from media gallery
it: Selezionare o caricare un'immagine dalla galleria multimediale

en: Use image
it: Usa immagine

en: To select an individual image from your media library,
it: Per selezionare una singola immagine dalla tua libreria multimediale,

en: No images are included in your post.
it: Nessuna immagine è inclusa nel tuo post.

en: post format
it: formato post

en: view social media post
it: visualizzare il post sui social media

en: The images file types .jpg and .png are allowed. Please try another.
it: I tipi di file di immagini .jpg e .png sono consentiti. Prova di nuovo.

en: Content
it: Contenuto

en: Personal Time Zone
it: Fuso orario personale

en: Delete
it: Elimina

en: new posts
it: nuovi post

en: Unselect all
it: Deseleziona tutto

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Save
it: Salva

en: Timezone for Scheduling
it: Fuso orario per la pianificazione

en: User
it: Utente

en: please upgrade
it: aggiorna

en: at scheduled times
it: a orari programmati

en: Your post is still on draft or pending status. Please make sure that your post is published or scheduled to be published on this blog. You can then auto-post or schedule and customize your social media posts with Blog2Social.
it: Il tuo post è ancora in stato di bozza o in sospeso. Assicurati che il tuo post sia pubblicato o programmato per essere pubblicato su questo blog. È quindi possibile pubblicare automaticamente o pianificare e personalizzare i post sui social media con Blog2Social.

en: immediately after publishing
it: subito dopo la pubblicazione

en: At least one of your selected networks is set to "Share Now"
it: Almeno una delle reti selezionate è impostata su "Condividi ora"

en: Your blog post is not yet published on your Wordpress!
it: Il tuo post sul blog non è ancora pubblicato sul tuo WordPress!

en: Schedule your post
it: Pianifica il tuo post

en: Ignore & share
it: Ignora e condividi

en: This post will be shared into your social media from
it: Questo post sarà condiviso su tuoi social media dal

en: show details
it: mostra dettagli

en: allow shortcodes in my post
it: consentire shortcodes nel mio post

en: Your post is a duplicate.
it: Il tuo post è un duplicato.

en: Link Post
it: Link post

en: Network does not support emojis
it: La rete non supporta le emoji

en: sharing in progress by %s
it: condivisione in corso di %s

en: show calendar
it: mostra calendario

en: selected date
it: data selezionata

en: hide calendar
it: nascondi calendario

en: scheduled post(s)
it: Post programmato

en: all categories & tags
it: tutte le categorie e i tag

en: Number of entries
it: Numero di voci

en: Delete entries from the reporting
it: Eliminare voci dal report

en: You are sure, you want to delete entries from the reporting?
it: Si è sicuri di eliminare le voci dal report?

en: Delete entries from the scheduling
it: Eliminare voci dalla pianificazione

en: You are sure, you want to delete entries from the scheduling?
it: Si è sicuri di voler eliminare gli elementi dalla programmazione?

en: select all
it: seleziona tutto

en: Best Time Scheduler: schedule once, multiple times or recurringly
it: Pianificatore di Orari Migliori: pianificare una volta, più volte o periodicamente

en: delete from reporting
it: elimina dalla segnalazione

en: save...
it: salva...

en: all post types
it: tutti i tipi di post

en: Follow us
it: Seguici

en: General
it: Generale

en: refresh authorization
it: aggiornare l'autorizzazione

en: Couldn't find your answer?
it: Non hai trovato la tua risposta?

en: all statuses
it: tutti gli stati

en: enable Auto-Posting
it: abilita Auto-Posting

en: Custom Sharing & Scheduling
it: Condivisione e pianificazione personalizzate

en: Customize & Schedule Social Media Posts
it: Personalizzare e pianificare i post sui social media

en: Blog2Social: Social Media Auto-Posting
it: Blog2Sociale: Pubblicazione automatica dei social media

en: You want to auto-post your blog post?
it: Vuoi pubblicare automaticamente il tuo post sul blog?

en: Customize and schedule your social media posts on the one page preview for all your selected networks: tailor your posts with individual comments, #hashtags or @handles and schedule your posts for the best times to post, for multiple times or re-share recurrently for more visibility and engagement with your community.
it: Personalizza e pianifica i tuoi post sui social media in anteprima di una pagina per tutte le reti selezionate: personalizza i tuoi post con commenti individuali, #hashtags o @handles e pianifica i tuoi post negli orari migliori da pubblicare, per più volte o ri-condividendo periodicamente per una maggiore visibilità e coinvolgimento con la tua comunità.

en: Blog2Social: Autoposter
it: Blog2social: Autoposter

en: Upgrade to Premium
it: Aggiorna a Premium

en: RATE BLOG2SOCIAL
it: VALUTA BLOG2SOCIAL

en: WordPress uses heartbeats by default, Blog2Social as well. Please enable heartbeats for using Blog2Social!
it: WordPress utilizza heartbeats  per impostazione predefinita, Blog2Social pure. Abilitare i heartbeats per l'utilizzo di Blog2Social!

en: Upgrade to Blog2Social for Premium
it: Aggiornamento a Blog2Social Premium

en: Notice: Please make sure, that your website address is reachable. The Social Networks do not allow postings from local installations.
it: Nota: Assicurati che l'indirizzo del tuo sito web sia raggiungibile. I social network non consentono registrazioni da installazioni locali.

en: Post on pages and groups
it: Pubblicare su pagine e gruppi

en: You want to schedule your posts and use the Best Time Scheduler?
it: Vuoi pianificare i tuoi post e utilizzare il Pianificatore di miglior orario?

en: You want to load your time settings?
it: Si desidera caricare le impostazioni dell'ora?

en: You want re-share your blog post?
it: Vuoi condividere di nuovo il tuo post sul blog?

en: You want to connect a network page?
it: Si desidera connettere una pagina di rete?

en: You want to connect a social media group?
it: Vuoi connettere un gruppo di social media?

en: Auto-Posting
it: Auto-Pubblicazione

en: You want to delete a publish post entry?
it: Vuoi eliminare un post in pubblicazione?

en: This post will be shared on social media in 2-3 minutes!
it: Questo articolo sarà condiviso sui social media in 2-3 minuti!

en: Sharing on multiple accounts per network
it: Condivisione su più account per network

en: Reporting
it: Rapporti

en: Network settings
it: Impostazioni di rete

en: or
it: o

en: Blog2Social used cURL. cURL is not installed in your PHP installation on your server. Install cURL and activate Blog2Social again.
it: Blog2Social utilizzato cURL. cURL non è installato nell'installazione PHP sul server. Installare cURL e attivare di nuovo Blog2Social.

en: back to install plugins
it: torna all'installazione dei plugin

en: hide
it: nascondi

en: Group
it: Gruppo

en: Page
it: Pagina

en: Profile
it: Profilo

en: on blog
it: sul blog

en: Author
it: Autore

en: published
it: pubblicato

en: all authors
it: tutti gli autori

en: Select Image
it: Seleziona immagine

en: save
it: salva

en: re-share
it: condividi di nuovo

en: Details
it: Dettagli

en: Share Now
it: Condividi ora

en: Insert full-text
it: Inserisci il testo completo

en: Network does not support image for pages
it: La rete non supporta l'immagine per le pagine

en: characters
it: caratteri

en: Text only
it: Solo testo

en: Default
it: Predefinito

en: Hashtags
it: Hashtag

en: Supported HTML tags
it: Tag HTML supportati

en: Search Title
it: Cerca per titolo

en: Settings
it: Impostazioni

en: <b> A new version of Blog2Social is available. </b> Update now <br> Blog2Social to continue to use the latest version of the plugin.
it: <b>E' disponibile una nuova versione di Blog2Social.</b> Aggiorna ora <br>Blog2Social per continuare a utilizzare l'ultima versione del plugin.

en: create
it: creare

en: Social Accounts
it: Account social

en: Add more...
it: Aggiungi altro...

en: connect
it: connettersi

en: Date
it: Data

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: Sun
it: Dom

en: Apply Settings To All Networks
it: Applica impostazioni a tutte le reti

en: Upgrade to PREMIUM
it: Aggiorna a PREMIUM

en: Networks
it: Reti

en: Update...
it: Aggiornamento...

en: Update Blog2Social
it: Aggiorna Blog2Social

en: delete
it: elimina

en: YES, delete
it: Sì, elimina

en: Schedule post recurrently
it: Pianifica post ricorrente

en: Best Time Scheduler
it: Pianificatore di Orari Migliori

en: filter
it: filtro

en: Delete Profile
it: Elimina profilo

en: Do you really want to delete this profile
it: Vuoi davvero eliminare questo profilo

en: Delete Authorization
it: Elimina autorizzazione

en: Do you really want to delete this authorization
it: Vuoi davvero eliminare questa autorizzazione

en: scheduled
it: programmato

en: draft
it: bozza

en: Social Media Scheduling & Sharing
it: Pianificazione e condivisione dei social media

en: Title
it: Titolo

en: Profiles | Pages | Groups
it: Profili | Pagine | Gruppi

en: First, connect or select network before posting
it: In primo luogo, connettersi o selezionare la rete prima di pubblicare

en: scroll to top
it: scorri verso alto

en: Share
it: Condividi

en: Share new post on Social Media
it: Condividi un nuovo post sui social media

en: Re-share this Post
it: Condividi di nuovo questo post

en: You can re-share your post for a different sharing purpose, or to share on a different choice of networks, profiles, pages or groups, or with different comments or images, or if you want to share your blog post images to image networks only, or re-share them at different times. You may vary your comments and images in order to produce more variations of your social media posts to share more often without sharing the same message over and over again. Whatever your choose to do for re-sharing your post, you can simply click "Re-share this post" and you will be led to the preview page where your can select your networks and edit your texts, comments or images according to your current sharing preferences.
it: Puoi condividere nuovamente il tuo post per uno scopo di condivisione diverso, o per condividerlo su una scelta diversa di reti, profili, pagine o gruppi, o con commenti o immagini diversi, oppure se vuoi condividere le immagini dei post del tuo blog solo su reti di immagini o condividerle nuovamente in momenti diversi. Puoi variare i tuoi commenti e le tue immagini al fine di produrre più varianti dei tuoi post sui social media da condividere più spesso senza condividere lo stesso messaggio più e più volte. Qualunque sia la tua scelta di fare per ri-condividere il tuo post, puoi semplicemente fare clic su "Condividi questo post" e sarai portato alla pagina di anteprima in cui puoi selezionare le tue reti e modificare i tuoi testi, commenti o immagini in base alle tue preferenze di condivisione attuali.

en: Sign in
it: Accedi

en: reset password
it: reimposta la password

en: Test PR-Gateway for free
it: Prova PR-Gateway gratuitamente

en: The press distribution PR gateway automatically publish your press releases and events with one click.Publish your message over 250 portals.
it: Il gateway PR per la distribuzione stampa pubblica automaticamente i comunicati stampa e gli eventi con un clic. Pubblica il tuo messaggio su 250 portali.

en: Start your 14-Day Free Trial
it: Inizia la tua prova gratuita di 14 giorni

en: Save As Draft
it: Salva come bozza

en: Yes, I accept
it: Sì, accetto

en: Days
it: Giorni

en: sort
it: ordina

en: reset
it: reimposta

en: Share on Social Media
it: Condividi sui social media

en: latest share by %s
it: ultima condivisione di %s

en: The best size for images in social media posts are between: 667-1000px X 523-1000px. Blog2Social will automatically resize your image according to the requirements of each network.
it: Le dimensioni migliori per le immagini nei post sui social media sono tra: 667-1000px x 523-1000px. Blog2Social ridimensionerà automaticamente l'immagine in base ai requisiti di rete.

en: Network does not support image for profiles
it: La rete non supporta l'immagine per i profili

en: Network defines image by link
it: La rete definisce l'immagine per collegamento

en: Write something about your post...
it: Scrivi qualcosa sul tuo post...

en: required
it: obbligatorio

en: The Headline...
it: La testata...

en: Duration
it: Durata

en: Week
it: Settimana

en: Weeks
it: Settimane

en: Time
it: Ora

en: scheduled on
it: programmato il

en: You have no posts published or scheduled
it: Non hai post pubblicati o pianificati

en: Publish on PR-Gateway
it: Pubblica su PR-Gateway

en: on Blog
it: sul blog

en: Please Note
it: Nota

en: Publish
it: Pubblica

en: create account
it: crea un account

en: E-Mail or Username
it: Email o nome utente

en: scroll to bottom
it: scorri verso il basso

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: All Types
it: Tutti i tipi

en: All Authors
it: Tutti gli autori

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Delete text
it: Elimina il testo

en: oldest first
it: prima i meno recenti

en: newest first
it: prima i più recenti

en: show
it: mostra

en: Connection is broken...
it: Connessione interrotta

en: Learn more
it: Approfondisci

en: We don't have the permission to publish your post. Please check your authorization.
it: Non abbiamo il permesso di pubblicare il tuo articolo. Si prega di controllare la tua autorizzazione.

en: Login failed. Please check your username and a password!
it: Accesso non riuscito. Controllare il tuo nome utente e la password!

en: shared social media posts
it: post condivisi sui social

en: Re-share this post
it: Condividi nuovamente questo post

en: last shared on social media
it: ultimo condiviso sui social

en: scheduled social media posts
it: Pubblicazione sui social media programmata

en: change website address
it: modifica l'indirizzo del sito web

en: Login failed. Please check your server settings. OpenSSL must be enabled on.
it: Accesso non riuscito. Controlla le impostazioni del tuo server. OpenSSL deve essere abilitato.

en: Connect for
it: Connettiti per
